VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9446
EURO18.3008
ALTIN1016.7
Çetin GÜMÜŞ

Çetin GÜMÜŞ

Mail: [email protected]

reader

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ KİME VAR?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında şu ana kadar İlimizde ve Türkiye’de aşılanma oranı yaklaşık yüzde 10-12 civarında oldu. Yaklaşık 1 yıldır bu hastalık çıktıktan sonra yaşam alışkanlıklarımız değişti, herkes için giyilen kıyafetler gibi maskeler, kolonya, el dezenfektanları günlük yaşamımızın değişmez bir parçası oldu. Buna rağmen mutlaka birçoğumuzun yakın tanıdıkları da Koronavirüs illetinden vefat etti.

Bir tarafta İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul’unun aldığı tedbir kararları kapsamında dolmuşlarda, şehrin işlek caddelerinde ve resmi kurumlarda HES kodu sorgulaması yapılarak mümkün olduğu kadar işi olmayan vatandaşların sokağa çıkmaması, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaları isteniyor. Cenaze törenleri en yakın aile üyelerinden olacak 30 kişiyle sınırlandırıldı. Bütün Ülkede Koronavirüs tedbirleri kapsamında aylardır açık olan stadyumlarda taraftarların maç izlenmesi kısıtlanıyor. Kıraathaneler ve lokantalar kapatıldı binlerce insan işsiz kaldı. Oda başkanlık seçimleri hatta basit apartman site yönetim seçimleri bile Koronavirüs hastalığı daha fazla bulaşmasın diye tedbir amaçlı yasaklandı.

Diğer bir tarafta ise birkaç istisna hariç olmak üzere yüzlerce Ak Parti İl ve İlçe Kongreleri saatlerce ve binlerce kişinin katılımıyla kapalı spor salonlarında Koronavirüs tedbirlerine  uygun olmayacak şekilde yapıldı. Ak Parti kongrelerinde zaten genel merkezin belirlediği isimler üzerinden tek aday olarak seçim oluyor en azından sadece delegelerin içeri alındığı, seyircilerin olmadığı kalabalık olmayacak kongreler yapılabilirdi. Geçen ay Koronavirüs hastalığından dolayı vefat eden bölgenin kanaat önderlerinden kabul edilen Nuri Genç hocanın ve yaklaşık 10 gün önce vefat eden eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın cenaze törenlerine binlerce kişi katıldı. Vatandaşlar, bizler yakınlarımızı kolluk kuvvetlerinin eşliğinde 30 kişiyi geçmeyen tedbirlere uygun şekilde defnederken bu tür cenaze törenlerine nasıl binlerce kişinin katılmasına müsaade ediliyor? Bizim cenaze defin işlemleri  sırasında oluşan Koronavirüs hastalığı bu cenaze törenlerinde ve Ak Parti kongrelerinde olmuyor mu? Bu Koronavirüs tedbirleri kişiden kişiye ve kuruma göre değişiyor mu diye haklı olarak soruyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önceki hafta açıkladığı İllere göre Koronavirüs artış oranında Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun’un Türkiye’de ilk 5 İl arasında olması tesadüf değil. Elbette Karadenizli olarak aile ve arkadaşlık ilişkilerinin kuvvetli olduğu, aile sohbetleri nedeniyle bir araya geldikleri için hastalığın artış gösterdiği biliniyor ama  yukarıda belirttiğim nedenlerde bu artışa katkı vermiş olabilir. Ayrıca şuan ki mevcut hafta sonu sokağa çıkma yasakları geçen yıl açıklanan ilk yasaklara göre biraz daha esnek olduğu için vaka sayısındaki artış oranının yüksek olmasında payının büyük olduğunu düşünüyorum. Hafta sonu yasaklarının olduğu biliniyor market alışverişleri istenirse hafta içi saat 20.00’ye kadar açık olan marketlerden yapılabilir. Şuan vatandaşlar hafta sonu yürüyerek market ve fırınlardan saat 17.00’ye kadar dışarı çıkarak ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ve bu birçok vatandaşımız tarafından çok fazla su istimal ediliyor.

Sokağa çıkma yasağı genelgesi gereği kapsam dışı olan işyerlerinden birisi de akaryakıt istasyonlarıdır. Altınordu İlçesi’nde yaklaşık 20’ye yakın akaryakıt istasyonu 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyor. Evde canı sıkılan vatandaş özellikle hava güzel olduğunda aracını alarak bu akaryakıt istasyonlarına giderek aracını yıkıyor. İşletme sahipleri haklı olarak yasak dışı oldukları için yıkama hizmeti vermeye devam ediyor. İl ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden gelen görevli personel vatandaşların sokağa çıkma izni var mı diye kontrol etmeyip, sokağa çıkma izni olmayanlara 3 bin 150 Türk Lirası cezası yazmamak için işletme sahiplerine hafta sonu yıkama bölümlerini açmamaları konusunda uyardı. Birde üstüne bazı işgüzar memurlar kendi görevleri olan yıkamaya gelen vatandaşlara sokağa çıkma izinlerinin olup olmadığının kontrolünü işyeri sahiplerine yıkmaya çalışıyor.  Eğer illa akaryakıt istasyonlarının yıkama bölümleri hafta sonu yasak olacaksa bu her istasyon için geçerli olmalıdır. İlk uygulama 27-28 Şubat tarihlerinde hayata geçecek. Ancak  A istasyonu yıkama ünitesini kapalı tutarak yasağa uyarken, B istasyonu yıkama ünitesini açarak vatandaşa hizmet etmeye devam ederse işletmeler arasında haksız rekabet olacağı için bu konuda gerekli denetlemeyi Emniyet personeli hassasiyetle yapmak zorundadır. Emniyet personeli, A istasyonuna gelip burayla ilgili şikayet var dediğinde işletme sahibi B istasyonunun da yıkaması açık diye itiraz ettiğinde Emniyet personeli işin kolayına kaçıp şikayet burayla ilgili, oraya başka ekip bakıyor B istasyonu yıkama bölümünü açıyorsa ihbar edin gidip denetlensin demek yerine bizzat her istasyona eşit denetleme yapılarak hafta sonu yasakları boyunca akaryakıt istasyonlarının yıkama bölümlerinin açılmamasını sağlaması gerekiyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar