Ordu
DOLAR13.4441
EURO15.2765
ALTIN765.56
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

KÖTÜ HABER 

Korona virüsün, 40 ilimizde görülmüş olması değil, onu bir tarafa koyalım. 

Kötü haber, altının gram fiyatının düşmesi… Hiç beklemediğimiz yerden vurulmuş olduk.

İnsanlar, nakitleri olmayınca, günlük gereksinmelerini karşılamak için altınlarını bozdurmaya başlamışlar. Bu bana savaş yıllarını hatırlattı. Birinci Dünya Harbi'ni babamdan dinlemiştim, İkinci Dünya Harbi'ni birebir yaşadım. Para yok, gaz tuz yok… Ekmekler karne ile… Parası olan alıyor; alamayanlar, mısır, yulaf, çavdar, soya ne ekiyorsa onu yiyor. Su değirmenlerinde sıraya girdim: "Bugün git yarın gel" orada da vardı… Değirmenci öğüttüğü undan 1/10 “hakkı” alıp, geri kalanını size veriyordu.  O yılların zengini değirmenciler, değirmeni olanlardı. Ufak bir araştırma yapın, göreceksiniz ki değirmenler yoksulların değil, o yörenin “tımar” sahiplerinindi. 

Annem, "Oğlum o yıllarda bizim durumumuz yine de iyi idi, çitenimizde 6 ay yetecek kadar mısırımız olurdu. Komşular arasında 'kile/okka/batman! hesabıyla ödünççülük yapılırdı. Mısır kesmiklerinin öğütülüp una katılıp yendiğini sizler yaşamadınız," derdi. 

*** 

Kötü haber; illa savaş olması, insanın insanı öldürmesi şart değil! Doğa sürekli devinimde… Uyum sağladığınız sürece sizi koruyor kolluyor. Uyum sağlamadığınızda olanlar ortada…

Yıllar yıllar önce, anlatılmış ya da bir yerlerde okumuştum: Gezgin/doğa bilimci, bir adadaki tavşanların yaşamlarını gözlemlemeye başlıyor.

Adada tavşan sayısı artarken, yiyecek azalıyor. Tepe noktası tavşan sayısı arttı, yiyecek kalmadı! Popülasyon bu defa tersine dönüyor. Tavşan sayısı ilk başladığı sayıya kadar düşüyor, adadaki yiyecek artıyor… Bu devinim, binlerce yıl böyle sürüyor.

*** 

Günümüze gelince, nükleerdi, atomdu, nötrondu saymaya gerek yok. “İnsan insanın kurdudur” o kadar! 

Doğanın bizlere sunduğu bir zenginliği pay edemiyoruz, hızla yok etmeye başladık… O nedenle birbirimizi yiyip bitiriyoruz! 

Görüyorsunuz, korona virüsü salgını yoksul zengin ayrımı yapmıyor. Altını değersizleştiren de bu!

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar