Ordu
DOLAR15.9621
EURO16.9176
ALTIN948.37
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

 “KOVİD 19 GERÇEĞİ” 

Günün Manşeti Ordu Olay’dan… 

 “Ordu alev alev yanıyor

Ordu Olay, hiçbir hal ve şartta ‘Duymadım, görmedim, söylemedim,' gibi bir tutum içine girmemiş, genel bir ifadeyle, üç maymunu oynamayacağını, oynayanlara karşı da susmayıp, halkın gözü, kulağı dili olmaya devam edeceğini yarım asrı geçen yayın politikasıyla göstermiştir. 

Bu tutum, dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgın sırasında sürmüş, Türkiye, dolayısıyla Ordu gerçeğinin ne olup/olmadığının arka planını da yazmaktan vazgeçmemiştir.

*** 

Ayrıntı köşesine takılanlara gelince… 

Nisan-Mayıs ayı yazılarımıza bir daha bakalım! İkinci dalganın Eylül ayında başlayacağını, bir metrelik mesafenin iki metreye çıkarılmasının virüsün yayılmasını önleyemeyeceğini, dilimiz döndüğünce anlatmışız. 

Nitekim iki haneli vefat sayısı bugün üç haneli… O günün 14-16 vefat sayısı, “resmi açıklamalarda” bugün 182’lere çıktı. 

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mezarlıklar Müdürlüğü -resmi açıklamaları tartışmaya açacak- sayılar vermeye başladı. 

Okurlarımız şaşırmasın, İstanbul’daki ölümler salgın hastalıktan!..

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı tabloda verilen vefat sayıları ise Korona virüsten..! 

Sanıyorum zaman içinde bu ikilem sona erer; İstanbul Büyükşehir Mezarlıklar Müdürlüğü de korona virüsü nedeniyle şu kadar vefat oldu der! 

İstanbul’da birden çok salgın hastalık varsa, onu da ayrıca açıklamak zorundadır. 

Bakın, bu konuda CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel’in TBMM’deki açıklamalarını yok sayamayız. Yeter mi, tabii yetmez… İktidarıyla muhalefetiyle top yekûn bir çalışmanın görünür kılınması lazım. 

Tabii kamuoyunun bilinçlendirilmesinde düne kadar dördüncü kuvvet olarak bilinen yazılı ve görsel medya da sorumluluklarını hatırlayıp kısır tartışmalardan vazgeçer; sorunun değil, çözümün bir parçası olmayı başarır.  

*** 

Ordu kent merkezi salgınla “kızarınca’’ İl Pandemi Kurulu yeni kararlar almak zorunda kalmıştır. İlk hazırlık hastanelerin yoğun bakım yatak sayısını artırmak, Devlet Hastanesi otoparkına bir sahra hastanesi kurmak işin ciddiyetinin anlaşıldığının işaretidir… 

 

Bir diğer husus, ülke genelinde yeni korunma tedbirlerine gidilecek olmasıdır.

Bakanlar, Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanarak şu sıra (bilim kurulunun tavsiyelerini) görüşecek… 

 

Bakalım, korona virüsten kayıplar sayısını en aza indirecek nasıl bir yeni önlem paketi açıklanacak? (*) 

*** 

(*)Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı yeni tedbirleri bir sonraki yazımızda tartışırız.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar