VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

Mail: [email protected]

reader

Koyunu al oy’unu ver.


Tarımsal kalkınma tarımsal kayıp oldu,
Hayvancılığı desteklemek Angus ithalatı oldu,
Çiftçiye mazot parası, dönüm parası, hibe parası diye verdikleri ücretlerin sonrası... Mazotu pahalı, mahsulün satışı yok pahası, destekleme diye verilen hibelerin gelmiyor arkası ve hibe hileye gidiyor kaşla göz arası...
Bu ülkede pek çok şey siyasetin ekseninde dönüyor ve iktidarın siyasi ikbali uğruna aldığı kararlar uygulamada vatandaşa değil yandaşa yarıyor, yandaşın cebini dolduruyor... Yazık ki! Her şeyin siyaseten mubah sayıldığı şu dönemde olaylara vatandaş olarak biz müdahil olamadığımız da ne yazık ki müdahaleci de olamıyoruz.
Yani; Türkiye’de ülke kaderi siyaseten belirleniyor ve bu doğrultuda kararlara imza
atılıyor.
Yediğiniz ekmeğin ücretini aynı tutup gramajını içinden eksiltilmesi ve kanunen bunu uygulayan sistemin işletilmesine izin verilmesi neticesin de gelen tepkiler karşısında bu uygulamanın tasarruf amaçlı olduğu açıklamasının yetkililer tarafından yapılıyor olması; “minareyi çalan kılıfını hazırlar” öz değişini aklıma getiriyor.
Peki o kadar ekmek israfının hesabını yapan siyasi irade, neden makam araçlarının ve lüks makamlarının, her birinin onlarca danışmanı olan bakanlarının bu aldıkları kararların ve tasarruf planlarının için de neden? Kendi imkanlarından tasarrufa gitmek gibi bir düşünceleri yoktur.
İşte; minare vatandaşın ekmeğiyse kılıfı da yine vatandaşın vicdanıdır...
Aynı vicdan; siyasilerde olmadığı sürece gerçek manada uygulamalarda samimiyetten bahsedilemez.
Peki, ne yapmak gerekir? Futbola ilgi duyduğumuz kadar siyasete ilgi duymamız gerekir!
Magazin programlarından çok mahalli meseleleri takip etmemiz gerekir!
Birbirinin içinden çıkan matruşka bebekleri gibi kendi içinde entrikaları ve aşkları yaşatan senaryolu dizileri izlemekten çok, bir dizi entrikanın döndüğü gözümüzün gördüğü şekliyle ve bizim geleceğimizi ilgilendiren konularda kararlar alıp ülkeyi yöneten siyasi iradeyi iyi takip etmemiz gerekir!
Bunu yapmazsak ne olur;
Daha doğrusu şu ana kadar olmuş olanı konuşursak mevzu daha anlaşılır olur...
Neler olmadı ki, bu ülkede...
Yanlış tarım politikaları sonucu köylü köyünü terk etti, çiftçi tarlasını ekip biçmekten vazgeçti, mandıracı hayvanını bakamadı zarar etti, olan kırsal alanda yaşayan bu ülkenin özü Anadolu’nun sözü insanlarımıza oldu.
Şimdi kafalarımızı duvarlara vurma zamanı...
Çünkü imkanlar varken, kendimize sahip çıkmadık! Dönüm parası alan toprağını ekmedi biçmedi, yer parası alan köyünde durmadı yerini terk etti, şehre yerleşti... Hibe hayvan alansa kolaya kaçtı hayvanlarını sattı... Eğer ki biz bu hibelerin hiç birini almasaydık, elimizdekine sahip çıksaydık, kurulu düzenimizi bozmaz siyasetin oyuncağı olmazdık.
Fakat rahatlık ve bolluk diye bize vaat edilen şeyler aslın da bize verilmiş birer sus payıydı san ki, tıpkı en son esnaflara verilen Esnafa 1 yıl geri ödemesiz 3 yıl vadeli faizsiz kredi vermek için öyle kriterler koydular ki gerçekten ihtiyacı olan zaten alamadı... Yine faydalanması gerekenler devletin sunduğu bu imkanlardan faydalanamamış oldular.
Gündemde yeni bir proje daha var Tarım ve hayvancılık bakanlığının bir projesi bu, köyüne dönene 300 koyun birde maaş bağlanacağı projede yer almakta...
Bu bir oyun mu? yoksa gerçekten koyun mu?
Çünkü bunun maksadını anlamak gerçekten mümkün değil!
Neden mi?
Köylerde eğitimde taşımalı sisteme geçtiniz okulları kapattınız, öğretmenleri sağa sola atadınız, insanlara yer parası dönüm parası verdiniz. Vatandaşın dönüm parası yer parası alması çocuğunun da şehirde okuyor olması, bu durum da bir nevi vatandaşı köyden kente göçe siz teşvik etmiş olmadınız mı?
Şimdi diyorsunuz ki köyünüze dönün!
Bu saatten sonra vatandaşın söyleyeceği şarkı İbrahim Erkal’dan “Beni köyümün yağmurlarında yıkasınlar” ı söylemek olacaktır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar