VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.095
EURO18.1977
ALTIN1015.3
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Kritik saatler...

Diken üzerinde geçirdik son 9 dokuz günü... Sadece biz mi, 9 günde 9 doğurdu dünya...

Birkaç dostun dışında, üzerimize geldi tüm ülkeler!.. Dünyanın dört bir yanında gerçekleşen katliamlara sessiz kalanlar, terörizmle mücadele adı altında sivilleri öldürmekten çekinmeyip asırlık kentleri dümdüz edenler dahi karşımızdaydı...

Aslında dünyanın tüm dikkati, ABD Başkanı Trump’ın azil sürecindeydi, ama Türkiye güvenliği için Kuzey Suriye’de yuvalanan teröristleri hedef alınca, durum bir anda değişti.

Türkiye, ABD’nin teröristlere verdiği 30 bin tır’lık silaha rağmen hızla ilerliyor, terör unsurlarını yok ediyordu. Üstelik bu harekâtı ABD’nin karşı çıkmasına rağmen yapıyordu.

Bu durum Trump karşıtlarını harekete geçirdi ve ABD karıştı. Bu kez sadece demokratlar değil, cumhuriyetçiler de Trump’a karşı bayrak açmıştı. 

Trump karşıtlarına göre, başkanlık kararnamesiyle Türkiye’ye getirilen yaptırımlar yeterli değildi; daha fazlası yapılmalı, Türkiye batırılmalıydı.

Trump buna karşıydı ama bu kez iş ciddiydi; koltuğundan olabilirdi.

Tam da bu aşamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, teröristlerin Kuzey Suriye’den 32 kilometre geriye çekilmesi halinde harekâtın durabileceğine yönelik sözleri, Trump için can simidi oldu.

ABD heyeti apar topar Türkiye’ye geldi, görüşmeler yapıldı, anlaşmaya varıldı: Türkiye, teröristlerin 120 saat, yani 5 gün içerisinde geri çekilmesi koşuluyla harekâta ara verdi.

Şimdi tüm dünya 22 Ekim Salı günü dolacak bu kritik 120 saate odaklanmış durumda.

Bu aşamada sorulan kritik soru şu; PKK-YPG teröristleri geri çekilecek mi, Türkiye’nin harekâtı bitecek mi?

Dünya bu soruları soradursun, bu süreç Trump için bir kazanım, ama Türkiye için çifte kazanım anlamına geliyor.

Eğer teröristler geri çekilirse, Türkiye bir taşla iki kuş vurmuş olacak. Hem sekiz yıldır sürekli gündeme getirdiği, ama her defasında dünyanın burun kıvırdığı amacına ulaşmış olacak. Üstelik daha fazla savaşmadan ve daha fazla can kaybı yaşamadan.

Bu Türkiye için son yılların en büyük kazanımıdır, hep birlikte sevinelim.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar