Ordu
DOLAR18.8411
EURO20.2248
ALTIN1136.5
Özcan GÜRSOY

Özcan GÜRSOY

Mail: [email protected]

KUL HAKKI,  EMEĞE SAYGI VE İNTİHAL


Sanal paylaşım ortamlarının medya dünyasında son yıllarda gerçekten çok önemli bir yere sahip olduğu bir gerçek. . Gündelik hayatımızın her safhasında  facebook,  twitter,  instagram gibi bu sanal medya iletişim araçları  hemen hemen çoğunluğumuz tarafından da kullanılmakta. Bu ortamlarda bazen paylaşımlar yapılmakta ve takipçiler de buradan önemli bilgilere sahip olmaktadırlar. 
Ancak bu ortamlarda yapılan paylaşımlarda,  özellikle son zamanlarda   kul hakkına da girebilecek  önemli haksızlıkların da yapılmakta olduğunu   görmekteyiz.
Bazı paylaşımcılar,  başka yazar, kitap, gazeteci ve sitelerden aldıkları yazıları,  orijinal yazar adını silerek veya belirtmeyerek sanki kendi yazılarıymış paylaşmaktırlar.  Bilindiği gibi bu bir intihal suçu da teşkil etmektedir ve asıl önemlisi emeğe saygısızlıktır. Önemli günlük yazı ve makaleleri kes yapıştırla ve yazar adı vermeden paylaşanlar  aynı zamanda kendilerine bir haksız sosyal statü de kazandırmaya çalışmaktadırlar. 
İnsanlar uzun bir araştırma ve inceleme ile,  kendi geniş bilgi hazineleri ile ve alın/akıl teriyle bir yazı,  kitap veya eser ortaya koymaktadırlar. Ancak güya kendilerini akıllı zanneden başka birilerinin  de bu eserlerden aldıklarını,  kendi emeği, yazısı ve yorumu gibi orijinal kaynağını belirtmeden paylaşması gerçekten büyük haksızlıktır. Daha da önemlisi okuyucular da bu kişilere,  yaptıkları yorumlarla teşekkürler etmekte,  "emeğine,  ağzına sağlık" gibi yorumlar yapmakta, bu kişiler de bu iltifatları gerçekten hak etmişler gibi gönül huzuru İle kabul etmektedirler. Bu husus sıradan insanlar tarafından olduğu gibi özellikle üniversitelerde Prof. seviyesindeki akademisyenler tarafından bile yapılmakta,  ancak bilgisayar ve internet ortamında "google" amcaya başvurulduğunda kısa sürede herşey ortaya çıkmaktadır. Son zamanlarda bu tür intihal suçu işleyen birçok akademisyenin cezalar aldığını medyadan okumaktayız. Burada,  sanal medya ortamları ile ilgili olarak doğru dürüst bir yasal düzenlemenin yapılmamış olmasının  da önemli bir boşluk yaratmakta olduğunu belirtmekte fayda var.
intihalin suç olduğu,  en azından ahlaki de olmadığı, daha lise seviyesinde iken öğrencilere öğretilmeli,  emeğe saygı ve kul hakkı gibi kavramların önemi genç beyinlere daha çocuk yaşlarda iken  vurgulanmalıdır. Yurt dışında çoğu ülkelerde herhangi bir akademisyen eserlerinde kaynak belirtmeden başka bir  yazarın eserinden bir cümle dahi kullansa derhal üniversite ile ilişiği kesilmekte, eserin orijinal sahibine de telif haklarından kaynaklanan önemli cezalar ödenmektedir. Ancak bu konunun üzerinde  ülkemizde  yeteri kadar durulmamakta,  çoğu yazar, sanatçı ve eser sahipleri de "Telif Hakları" konusundan devamlı şikayet  etmektedirler.
Kul hakkı konusunda her alanda sınıfta kaldığımız gibi,  burada da karnemiz malesef  zayıf.
Telif  hakları ile ilgili olarak sosyal medyanın  da yasal bir düzenlemeye kavuşturulmasının  bir ihtiyaç olduğunu belirtmekte fayda var.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar