Ordu
DOLAR18.6354
EURO19.5188
ALTIN1054.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Küllerinden doğan ulusun bayramı…

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98. yıldönümü. Bugün emperyalizmin pençesinden onurlu mücadelesiyle bağımsızlığına kavuşan, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde küllerinden yeniden doğan ulusun en büyük bayramı. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 98.kuruluş yıldönümü tüm yurtta coşku ile kutlanıyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Kurtuluşun” ardından “diriliş” olarak gördüğü Cumhuriyetimizin kuruluşunun yıldönümü, ağır eleştirilere uğradığı, ama dimdik ayakta durduğu bugünkü ortamda daha anlamlı.

Samsun’dan başlatılan Kurtuluş mücadelesinin ardından Ulu Önder’in Türk ulusuna armağanı, ümmetten ulusa geçişin, çağdaşlığın, küllerinden yeniden doğmanın güzel bir örneği olan, dünyanın imrenerek baktığı Cumhuriyet, bazı karanlık kafalılar tarafından görmezden gelinmeye, aşağılanmaya çalışılsa da değerinden hiçbir şey yitirmiyor, aksine daha da güçleniyor.

Kurtuluşun ve kuruluşun felsefesi, yaşam nedeni Atatürk ilkelerinin temelini oluşturduğu Türk Devrimi’nin en büyüğü Cumhuriyet, Türk ulusunu, bizleri yarınlara taşıyacak en yüce değer.

98 yaşında olan, bir asra 2 yılı kalan Cumhuriyetimiz, saray saltanatının yerine kayıtsız şartsız milletin egemenliğini sağlamıştır. Cumhuriyetimiz, meclis üstünlüğüne ve parlamenter sisteme dayanır. Cumhuriyetimizi kuldan birey ümmetten millet yaratmış, halkı uluslaştırmıştır.

Cumhuriyetimiz egemenliğin kaynağını değiştirmiş, dinsel egemenliğin yerine dünyevi egemenliği sağlamıştır. Cumhuriyetimizin ruhu ve özü laiktir. Cumhuriyetimiz akıl ve bilim ekseninde çağdaşlaşmacıdır, aydınlanmacıdır.

Cumhuriyetimiz özgürlükçüdür, bağımsızlıkçıdır, halkçıdır. Cumhuriyetimiz demokrasiyi hedefler, demokrasiyle bütünleşmeyi amaçlar. Cumhuriyetimiz yurttaşlık bilincini esas alır. Cumhuriyetimiz eşitlikçidir, barışçıdır ve gençlere emanet edilmiştir. Cumhuriyetimiz devrimcidir, gelişime ve değişime açıktır.

Cumhuriyete sahip çıkmak aynı zamanda bağımsızlığa, ulusal birliğe ve bütünlüğe, çağdaşlığa, laikliğe, akla ve bilime, özgürlüklere, fırsat eşitliğine, liyakata, kadın haklarına, emekçi haklarına, meclisin ve hukukun üstünlüğüne, barışa ve demokrasiye sahip çıkmaktır. Bu hakların hayata geçmesi ve uygulanması ancak Cumhuriyete sıkı sarılarak ve ödünsüz savunarak olasıdır.

Yaşadığınız sıkıntılı bugünlerde Cumhuriyetin önemi kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Ulu Önder Atatürk’ün çizdiği hedef doğrultusunda sorunların aşılacağı akıldan çıkarılmamalıdır.

Cumhuriyeti Bayramınız kutlu olsun. Cumhuriyetli nice 100 yıllara.            

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar