Ordu
DOLAR12.5044
EURO14.1156
ALTIN722.13
İhsan GÜRDAL

İhsan GÜRDAL

Mail: [email protected]

Kültür Merkezleri

Kültürlerin ve sanatın dokusunu oluşturan öğelerin şekillenmesindeki en önemli etkenler; yaşanan mekanlar, şartlar ve bizatihi insanın ta kendisidir. Anadolu’muzun asırlar boyu insan unsuruyla geçirdiği evreler bellidir. İlimizin, Anadolu’muzun bir parçası olduğuna göre oluşmuş olan genel kültür yapımızdan ayrı düşünülmez.

Anadolu’muz çok çeşitlilik arz eden genel yapısı itibariyle çok zengindir. Bu zenginlik yöremizde de görülmektedir. Yöremiz kültür ve sanat hareketleri açısından oldukça bol potansiyele sahip olmasına rağmen ne yazık ki ilimiz sesini duyuramamıştır. 40 seneyi aşkındır yöremin kültür ve sanat hareketlerinin hasbel kader içerisindeyim ve benim gibi çok insanları da bu çabayı gösterdiler.

Bugün Türkiye genelinde en çok sanatçı, basın mensubu, fikir adamı yetiştiren Ordu ilimizdir. Böyle olmasına rağmen Ordu’da hiçbir hareket yokmuş gibi bilinir. Çünkü biz kendi değerimize layık oldukları değeri maddi manevi vermediğimiz için onlar da kendilerini bu yörenin sanatçısı gibi görmezler. bazıları da bu yörede yetiştikleri halde ayrı boy çekerler. ben bu insanları suçlamıyorum. Suçlayamam da zaten onlar haklıdır. Benim kanaatim de budur.

Ben buradan şimdi sesleniyorum yerel yönetimlere ve ilgili kurumlara senenin muayyen günlerinde ve zamanlarında yapılan şenliklerde kermeslerde ve bilimum yöremizle ilgili gecelerde ve tanıtımlarda yöre sanatçıları davet edilerek onlara gereken maddi ve manevi destek verilmelidir. Nedense verilmiyor daha ziyade diğer yörelerimizin sanatçıları tercih ediliyor.

Diğer yörelerimizin sanatçıları ve fikir adamları da elbette davet edilsin. Benim önerim açıktır. Bu yörenin sanatçılarına sahip çıkılsın bu insanlar kandırılmasın ve asla ve asla hafife alınmasın. Senelerdir bir kültür sitesinin yapılacağı söylenir bundan 20 sene evvel ödeneğinin bile ayrıldığını 2 seneye kalmaz yapılacaktır diye müjdesini veren kütüphane müdüresi Fatma Gümüş hanım efendinin kulakları çınlasın. Daha sonra bu hususta epeyce çaba sarf eden kültür müdürleri de olmuştur. Servet Yerli de bu insanlardan biridir Muzaffer Günay da her ne hikmetse kuvveden fiile çıkmamıştır. Her halde daha çok bekleyeceğiz.

Bu hususta 50 sene evvel de bu meseleyi irdeleyenlerden birisi de benim gazeteci ve sanatçı Uğur Gürsoy da büyük çabalar sarf edenlerin başında gelir. Yanlış hatırlamıyorsam Karadeniz bölge tiyatrosunun Ordu’da kurulması için zamanın büyük tiyatro adamı olan Ertuğrul Muhsin’i Ordu’ya davet edip büyük bir kültür sitesinin Ordu’muza kazandırılması için büyük çabaları olmuştur. Fakat ne yazık ki bu zamana kadar bu güzel düşünceler gerçekleştirilmemiştir.

Bu son dönemin belediye başkanı ve kadrosu geçmiş dönemlerden daha fazla bu hususlara önem vermiş Ordumuza güzel bir tiyatro binası kazandırmanın yanında belediye bünyesinde bir konservatuarında ilk adımını atmıştır. Amma yeterli değildir, konservatuar gençlerimizin boş vakitlerini iyi değerlendirebilecekleri bir yer aynı zamanda yetenekleri doğrultusunda bir beceri kazanabilecekleri yer olduğu için çok önemli buluyorum.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar