Ordu
DOLAR18.6459
EURO19.6741
ALTIN1078.8
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Kümeste kaz olmaya devam…

Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasında hesaplar karıştı, mağdur yine  emeği ile çalışan olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni asgari ücret yüzde 50.5 artışla 2825 liradan net 4 bin 253 liraya yükseltildi. Kuşkusuz bu zam son yılların en yükseği idi. Lakin, kurdaki aşırı yükseliş ve yüksek enflasyondan ötürü yeni asgari ücret emekçinin eline geçmeden aşınmaya başladı bile. Eğer, dolar ve avrodaki zıplama önlenemez, piyasanın ateşi düşürülemezse çok değil 3-5 ay içinde asgari ücretliye yapılan zam sıfırlanır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında 1 Ocak 2022’den itibaren asgari ücretten yapılan gelir vergisi ile damga vergisi kesintisine son verileceğini açıklamıştı. Hatta, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın  “Asgari Ücrette Tarihi Üçlü Mutabakat” başlıklı duyurusunda “Tüm işçilerin ücret gelirlerinin, asgari ücrete kadar olan kısmından gelir ve damga vergileri kaldırıldı” görüşüne yer verilmişti.

İşçi ve sendikalar, yıllardır dile getirdiği bir talebin karşılanmasından oldukça hoşnut kalmıştı. Öyle ki, Cumhurbaşkanının açıklama yaptığı kürsüde yer alan Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak da bu yöndeki memnuniyetini ifade etmişti.

Lakin, AKP tarafından bu konuda TBMM Başkanlığı’na sunulan yasa teklifinde durumun ilk başta algılandığı gibi olmadığı görüldü. Yasa teklifi ile tüm ücretlilerin asgari ücreti kadar bölümünün vergi dışı bırakılması yerine, sadece asgari ücretle çalışanlar gelir vergisi ile damga vergisinden muaf bırakılıyor. Yani asgari ücretin üzerindeki  ücretle çalışanlar gelir vergisi ile damga vergisi ödemeye devam edecek. Ancak bu konumdaki işçi önceden olduğu gibi asgari geçim indiriminden yararlanacak.

AKP’nin yasa teklifi beklentileri karşılamadığı gibi, sevinci kısa süren işçi ve sendikaları şoke etti. Kuşkusuz bu yanlış TBMM Genel Kurulu’nda yasa teklifi görüşmeleri sırasında revize edilebilir, tüm ücretlilerin asgari ücreti kadar olan bölümünden vergi alınmaz.

Eğer teklif bu haliyle yasalaşırsa yitiren vergide her daim “ Kümeste hazır kaz olarak” görülen emekçi olacak ve yolunmaya devam edilecek. Hem böyle bir uygulama ile işverenler çalıştırdığı tüm işçiyi asgari ücret üzerinden gösterecek, kayıt dışılık olabildiğince yaygınlaşacak. Zaten ekonomi ve çalışma yaşamanın baş ağrısı olan kayıt dışılık genel uygulamaya dönüşecek.

Yasa teklifinde böyle bir uygulamaya gidilmesinde Hazine’nin olası vergi geliri kayıpları dikkate alınmış olabilir. Yapılan hesaplamalara göre, tüm ücretlerin asgari ücret düzeyi kadar olan bölümünden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmazsa kayıp 60 milyar lirayı bulacak. Tamam, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın gelir vergisi azalacak, ancak  matrahlar yükseleceğinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) prim geliri artacak. SGK’ya Hazine’den aktarılan açıkları kapatma parası da düşecek.

Kamuoyundan ve işçi örgütlerinden gelecek tepkiler dikkate alınarak yasa teklifi yeniden gözden geçirilmeli. Aksi halde kümesteki hazır kaz yolunmaya devam edilecek. Umarım yanlıştan dönülür.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar