Ordu
DOLAR15.5469
EURO16.2266
ALTIN907.4
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

KUR KORUMALI TL FELAKETİ

Kabine toplantısının ardından iktidar, birikimlerini milli para mevduatında değerlendirenlerin kurdaki oynaklık karşısında mağdur olmaması, dövize olan talebin azalması fikrinden yola çıkarak kur farkı ödenmesini öngören “Kur korumalı TL vadeli mevduat ürünü” diye bir çarpık sistemi devreye koydu. Kiminin tasarrufları yerle bir olurken, kimileri de servetlerini katladı. Sistemin işleyişine göre TL mevduatın getirisi Amerikan Dolarına endekslendi. Üç aylık periyotlar aralığında açılacak vadeli hesaplarda işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihindeki kur değişim oranı kıyaslanacak, yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak. Yani, mevduat sahibine “Faiz yüksekse onu alacak, kur daha yüksek oranda artmışsa aradaki fark sana ödenecek” garantisi verildi. Mevduat kur arasındaki farkı kim ödeyecek? Hazine! Örneğin sizin hiç mevduatınız yok, komşunuz veya mahalleden birinin mevduattan kur artışı kadar kazanç elde edemezse onun eksiğini Hazine sizin paranızla ödeyecek. Sizin alınteri ve bin zahmetle kazanıp ödediğiniz vergiler faize para yatırana peşkeş çekilecek. Daha evvel faiz batağına saplanan Türkiye, bu hatalı manevrayla artık batağına gömülmüştür. Faiz belasından kurtulma şansı neredeyse yok.

Anlama kıtlığı çeken saftiriklere göre bu plan “örtülü bir faiz artırımı”, bize göre ise düpedüz yemleme usulü faiz oranı artışı anlamına geliyor. Yüksek kur farkını bahane ederek adını faiz koymayıp ‘destek’ diye isimlendirilmesi fakirden alıp zengine verilmesi sarsılmaz gerçeğini asla değiştirmez. Yeni modelden kaynaklı bazı riskleri sıralayalım. Gerileyen kuru alım fırsatı olarak görecek yerli ve yabancı birçok firma, kurum ya da kişi kurun düşüşüne müsaade etmeyebilir. Riskleri artıracak sistemin yükü yurttaşın sırtında kalacağından enflasyon artışını hızlandıracağına şüphe yok.Peki döviz cinsinden tasarruf sahipleri TL’ye geçer mi? Çok zor. Hala TL mevduatta kalanlar bir vade kaydırması yapar mı? Bu uygulamadan faydalanmak isteyen en az üç ay esir olacak ve vadesinden önce para çeken ise soğuk su içecek! Halbuki dövizde ihtiyacınız kadarını her zaman satabilirsiniz. Dolayısıyla döviz hesaplarında bir çözülme zor.Bu işten firmaların ve ahalinin yararlanmayacak olması dövize olan talebi düşürmeyecektir.

Bu safsata sistemin başarılı olma ihtimali yok. Mevcut haliyle Türk Lirasının kaderi Türkiye’nin değil, Amerikan merkez bankası FED’in elindedir. FED faiz artırımına giderse ne yapacaksınız? Sırtını üretime dayamayan TL, pamuk ipliğine bağlı yaşamayı sürdürecektir. Döviz kurunun yükselişi bu şekilde engellenemez. Dolardan yakayı kurtarmak bu şekilde mümkün değildir. Hazine'ye binen yük arttıkça artacak. Hazine bu yükü omuzlayabilmek için kaçınılmaz olarak daha fazla borçlanacak. Türkiye bu devasa borçla nereye kadar tutunabilir? O da yeni para basarak ödenecek ise süper enflasyonun kapısını aralar, ekonomik çöküşü hızlandırır. Bu yeni gider kaleminin parasal kaynağı var mı? Bu yöntem yatırımcıyı, girişimciyi, işadamını, esnafı, çiftçiyi, işçiyi, memuru, ev kadınını, dul ve yetimi asla korumuyor. Bilakis sömürüyor. Onun yerine faizciyi, rantiyeciyi palazlandırıyor. Faize parasını yatıran kişi zarar riskini de göğüslemelidir. Bu ucube yöntem koca bir kara deliktir! Daha evvel birkaç defa denenmiş, devletin artık yükü kaldıramaz hale gelmesinden sonra 1978 yılında sonlandırılmış. Toparlarsak bu gidişat iyi değil, hükümet hesapsız kitapsız bu yanlıştan tez vakitte dönmelidir. Türkiye, paradan para kazanma modeli yerine cari açık makasını daraltmaya, üretime ve ihracata dayalı bir büyüme modeli izlemelidir.

Köyün birinde bir çukur varmış ve pek çok kişi içine düşüp yaralanıyormuş. Köyün ileri gelenlerinden üç kişi toplanmış ve çözüm aramaya başlamışlar. Birincisi demiş ki; ‘’Çukurun yanında bir ambulans beklesin.’’ İkincisi: ‘’Çukurun yanına hastane kuralım. Düşenleri yetiştirmesi zaman almaz.’’ Sıra Temel’e gelmiş. ‘’Ula kafanız hiç çalışmıyor’’ demiş. ‘’Bunu kapatalım ve gidelim hastanenin yanına çukur açalım.’’ 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar