Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Kurul

Kurul, ya da Tarihi Kurul Yerleşkesi… 2200 yıla uzanan tarihi kalede yapılan arkeolojik kazılar sonucu bulunan Ana Tanrıça KİBELE heykeli, Ordu’ya çağ atlattı…

Yenikapı kazıları İstanbul’u nasıl 8 bin500 yıl geriye uçurduysa,  Ana Tanrıça Kibele heykelinin gün yüzüne çıkarılmış olması da; Ordu’yu 2200 yıl öncesiyle buluşturdu.

Ana Tanrıça Kibele, bundan sonra yerel tarihimizin yeniden yazılmasına vesile olacaktır.

Yeşil Irmağın en dar geçiş noktasında Amasya (*); kalesiyle,  kaya mezarlarıyla ne ise… Ordu için, Melet vadisinin en dar geçiş noktası ve 571 metre yüksekliğindeki tepedeki kale de aynı amaca hizmet etmektedir.

Sonra, Melet Irmağı sadece bir geçiş noktası değil, aynı zamanda Karadeniz’i endemik bitki çeşitliliği bakımından ikiye ayrıldığı yerdir.

 Kalenin bulunduğu tepeden, ırmağa kadar inen kayalıklar ve ormanlık 100 hektarlık alan, devletindir; Hazine-i Maliye adına kayıtlıdır. Sadece ve sadece Kurul’un zirvesinde dar bir alan 1. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit alanıdır.

***

Bir dönem Trabzon Koruma Kurulu Başkanlığı da yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Eruzun, Kurul’da taşocağı için verdiği imzadan, çok sonraları Ordu’ya geldiğinde “keşke, Kurul’un tamamını SİT alanı ilan etseydik” demiştir. (**) 

***

İMDİ gelelim sadede…

Kurul ya da yeni buluntulardan sonra Kurul Kalesi (dolayısıyla Melet Vadisi) iç turizm bakımından önem kazanmıştır. Kalenin eteklerinin tıraşlanması, kazılması, çıkan malzemenin satılması… Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet alanlarında kullanılıyor olması da çevrecilerin tepkisine neden oluyor.

Velhasıl “kamu yararı” gözetilerek, Çevre Etki Değerlendirilmesi (ÇED) yapılmaması…  Her kazı alanının15 dekarın (dönümün) altında tutulması…  Defaten ruhsatlandırılmaların yapılarak kazı alanının genişletilmesinin ne anlama geldiği artık Büyükşehir Belediyesi’nden başlayıp, Koruma Kurullarına sorulmalıdır.

***

Ordu Çevre Derneği Tahıl Pazarı’ndaki dünkü eylemi Kurul’daki taşocağı içindi. Dernek adına basın açıklaması yapan Ertuğrul Gönül: (Taşocağını şu veya bu firmanın işletmesini öne çıkarmadan);  Kurul’daki tahribatı görmelerini; bu yıkımın bir an önce sonlandırılması için halkımızı daha duyarlı olmaya çağırdı!

Bu çağrıya olumlu bir yanıt gelir mi?

 Ne dersiniz???

***

(*) “Pont Satraplığı veya Pontus’un merkezi Amasya idi.” (Sıtkı Çebi, Ordu Şehri ve Belediye Tarihi. S.20)

(**)Trabzon Valiliği, Sümela ören yerine 2,5 kilometre uzaklıktaki taşocağını nasıl işlevsiz hale getirdiğini bilmeyenler için şu notu da düşelim: 

Sümela SİT alanı, taşocağının bulunduğu yeri de kapsayacak kadar uzatılarak, sorun çözülmüştü.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar