Ordu
DOLAR18.6326
EURO19.5202
ALTIN1053.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Küstahlık…

Alman askerlerinin, Türk bandıralı gemiyi Akdeniz’de izinsiz durdurup, arama yapması haydutluk ve küstahlıktan başka bir şey değil.

Akdeniz’de Rumların ve Yunanistan’ın kışkırtması ile yaşanan gerginliği adeta tuzu biberi oldu Libya’ya yük götürmekte olan Türk bandıralı gemiye düzenlenen helikopterli baskın.

Libya’ya uygulanan silah ambargosunu denetlemek için Avrupa Birliği tarafından Akdeniz’de tek taraflı oluşturulan İrini Operasyonu çerçevesinde görev yapan Alman fırkateyni Hamburg, Türk gemisiyle irtibata geçip yükünü sordu. Türk kaptanın Libya’nın Misrata kentine gıda götürdüğünü bildirmesine karşın, Alman askerleri gemiye çıktı. Uluslararası hukuka aykırı şekilde gemiyi durduran küstah Alman askerleri kaptanın başına nöbetçi dikerek sözüm ona silah aradı. Hem de Türkiye’nin ısrarlı müdahalesi karşısında. Kaptanın verdiği yanıta inanmayan haydutların yaptığı aramada silah bulunamaması onları şoke etti. Şoke etti diyorum, çünkü şartlanmış kaba Alman askerleri gemide silah olduğuna çok emindi. Aradıklarını bulamayan densizler saatler sonra gemiden ayrıldı.

Yasadışı arama devletin toprağına saldırı anlamına gelmektedir. Türkiye’nin diplomatik girişimlerine rağmen böylesi rezil, incitici bir arama kabullenilemez bir davranış. Deniz hukukuna göre, gemilerde arama yapabilmek üzere gemiye personelin çıkması için bayrak devletinin onayının alınması, yani Türkiye’nin izni gerekiyordu. Bu kurallar göz ardı edilerek Yunan komutanın emri üzerine Alman fırkateyni tarafından durduruldu Türk bandıralı yük gemisi.  

Uluslararası deniz hukukuna göre, suç olan bu iğrenç olay AB ülkelerinin Türkiye’ye ne denli şaşı baktığını bir kez daha ortaya koydu. Türkiye’nin kıyısı olmasından ötürü Akdeniz’de petrol ve gaz aramasını hazmedemeyenler, şimdi bu çirkin senaryoyu hayata geçirdi. Akıllarınca Türkiye’nin ambargo uygulanan Libya’ya yasa dışı silah gönderdiğini dünyaya göstermek istiyorlardı. Yanıldıklarını, senaryolarının gerçekleşmediğini arama sonucunda gördüler.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay eski Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, Akdeniz’de Türk gemisine yapılan baskını, 10 Aralık’taki AB zirvesi öncesi   Türkiye’yi zor durumda bırakmak olarak değerlendirdi. 10 Aralık’ta gerçekleştirilecek zirve önce olası yaptırımlar için delil arandığını belirten Tümamiral Yaycı, gemiye çıkıp arama yetkisine savaş gemilerinin sahip olduğunu, bunun da belirli şartlar altında yapılabileceğini kaydetti. Gemi kitle imha silahları taşınıyorsa, uyuşturucu madde varsa, insan kaçakçılığı yapılıyorsa, izinsiz telsiz görüşmesi gerçekleşiyorsa denetimin olabileceğine dikkat çeken Cihat Yaycı, ne olursa olsun deniz hukuku ve Birleşmiş Milletler kararına göre bayrak devletinin onayı alınmadan aramanın yapılamayacağının altını kalın çizgilerle çizdi.

Sonuçta, Yunanistan ve Rumların yönlendirmesiyle Türkiye’ye tavır alan AB’nin çabaları boşa çıktı. Kim ne derse desin, Türkiye çıkarları gereği “Mavi Vatan” ilkesi doğrultusunda Akdeniz’de petrol ve gaz arıyor, Kıbrıs’ta garantör devlet olarak KKTC’nin yanında duruyor, Libya’da yer alıyor. Gerisi lafı güzaf. 10 Aralık’ta Türkiye gündemiyle toplanacak zirvede densiz hareketin açıklamasını yapar sanırım AB liderleri.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar