Ordu
DOLAR13.6551
EURO15.5186
ALTIN783.56
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

KUTSAL ZAMAN (KANDİL)

Dünyada 4000 den fazla din var. Din sosyolojisi, her dinde bulunması gereken, ortak unsurları, tespit etmiştir. Bunlar; Tapınak, Tapınmak, Kutsal kişi, Kutsal Mekân, Mucizeler, Ritüeller ve Kutsal Zamandır.

Zaman soyut bir kavramdır. Zamanı biz yıla, aya, güne ve saate bağladık. Saatler arasında geçiş farkı yoktur. Her saat 60 dakikadır.

Bununla beraber kişiye göre aynı zaman birimi daha uzun ve kısa hissedilebilir. Gençler çabuk büyümek ister. Zaman onlara zor geçer. İhtiyar için zaman çok hızlı geçer. Aslında her ikisi de aynı birim ile ölçülür. Aynı birim zamanın, birbirinden farkı yoktur. Kutsiyet atfedilmesi sonucu değiştirmez.

Sosyoloji, toplumsal dayanışmayı sağlamak amacıyla gelenek üretir. Tarımsal üretim aşamasındaki toplumlarda, din hâkim sosyolojik değer yargısı olduğu için, gelenekler dinden kaynaklanıyor.

Din adamları, sosyolojik kuralı, fırsata dönüştürüyor ve "KUTSAL ZAMAN" icat ediyor. Gelenek oluşuyor. Kutsal zamanlarda insanlar bir araya geliyor ya da birbirlerini arıyor, hal-hatır soruyor. Toplumsal dayanışma artıyor. Bu yüzden kabul görüyor.

Sosyolojinin "kutsal zaman" kuralından İslamiyet kendini kurtaramadı. Kurana göre "kutsal kişi, kutsal mekân ve kutsal zaman" yok. Sadece Kadir gecesi "Kuranın ilk indiği gece olması" nedeniyle, anılıyor.

Din adamları, uydurma hadisler ile "Kandiller" yarattı. Günah işleyen insanları, bu gecelerde ibadete çağırarak günahlarından kurtulacağını söylüyor. Halbuki Kurana göre insan her an tövbe ederek, günahlarından kurtulabilir.

Katma değer yaratmadıkları halde, maaş alan İmamlar "bir işe yardıklarını göstermek amacıyla" KANDİL icat ediyor. Kutsal zaman yaratıyor. Kutlu doğum haftası diye yaratılan kutsal zamanı, bu cahil halka yıllarca dayattılar ve uyguladılar. Rahmetli Yaşar Nuri Hocanın fetvaları sonuç verdi, sonunda kaldırdılar.

Kuran'da olmayanı, dine sokanlar ve milleti kandıranlar büyük günah işliyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar