VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9217
EURO18.2552
ALTIN1023.3
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

reader

KUZULARIN SESSİZLİĞİ

Sicilya’da çok uzun süre etkili olan mafya üyelerini soruşturan  Giovanni Falcone ve Salvatore Borsellino, çok acıdır ki, 1992 yılının mayıs ayında hunharca katledildiler. Öyle ki, Falcone eşi ve üç koruması ile birlikte araçlarıyla yolda ilerledikleri esnada, otoyola döşenen oldukça büyük bir patlayıcının infilak etmesi neticesinde hayatını kaybetti. Borsellino ise yol arkadaşının katledilmesinden tam 57 gün sonra, annesine gerçekleştirdiği bir ziyaret esnasında, yine yanında bulunan beş polisle birlikte bombalı suikast sonucu öldürüldü.

Sicilya’da aynı zamanda iki yakın arkadaş olan savcıların katledildiği yıl olan 1992 yılı itibariyle, ölüm yıldönümlerinde kitlelerce anıldığını da bu noktada ifade etmek gerekiyor. Öyle ki, Borsellino anısına dikilen zeytin ağacının hemen önünde yer alan plakada şöyle yazıyor: “Buraya bakmaya gelen, hatırla: Bütün Sicilyalılar mafya değildir ve bütün mafyalar Sicilyalı değildir.”

Bu hafta bu iki cesur savcıyı yalnızca ölüm yıldönümleri olması hasebiyle değil; mesleklerini icra ederken gösterdikleri cesaretin ülkemiz hukukçularına da örnek olması amacıyla kaleme almak istedim. Buradan alınması gereken mesaj, “cesur olursanız, bedel ödersiniz” değil, elbette. Zira ülkelerde, toplumlarda ve hatta tüm dünyada bedel ödemekle birlikte, bir değişim ve dönüşüm hareketi başlatanların da yine aynı cesur kişiler olduğuna şüphe yok. Nitekim katledilen cesur savcıların ardından, Sicilya’da etkin olan mafya üyelerinin çok büyük çoğunluğunun yargılandığı ve mafyanın geçmişteki etkinliğini kaybettiği yazıp çiziliyor.

Malum ülkemiz de kritik zamanlardan geçiyor. Buna karşın, meslek etiğine sahip olması, görev bilinci ile hareket etmesi icap eden ülke savcılarının derin bir sessizliğe gömüldüğüne tanık oluyoruz. Oysa ki, yapılması gereken, iddiaların sahibi her kim olursa olsun, suçlamaların araştırılması ve soruşturmaların selametle ve şeffaflıkla yürütülmesidir. Bu yalnızca toplumu oluşturan vatandaşların hak ettiği demokratik ve şeffaf yönetimin bir gereği olmayıp; iddiaların doğru olmadığını ileri süren siyasilerin de kendilerini açıklamaları için önemli bir fırsat olarak düşünülmelidir.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar