Ordu
DOLAR16.1331
EURO17.3344
ALTIN967.15
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

LATİN AMERİKA’DA TİCARİ FIRSATLAR

İhracatın en temel özelliği, kilometrelere sığmayarak uzaktaki pazarları yakına getirebilmesi. Gelişim çağındaki firmalar ancak mevcut pazarlara yenilerini ekleyerek büyüyebilir. Döviz kurunun rekabet avantajı oluşturduğu bu dönemde ihracat ordusuna yeni katılmayı arzulayan cesur işadamlarını Latin Amerika'da uçsuz bucaksız fırsatlar bekliyor. Büyümeyi düşleyen işletmeler iç piyasadan ziyade dış talebin peşinde koşmalı, ihracatın lokomotifi durumundaki gıda, tekstil, inşaat dışında farklı iş kollarında da mallar pazarlamalıdır.

Latin Amerika müşterileri yeni ürünler arıyor. Kıta genelinde ülkelerin ticareti neredeyse tamamı ABD’ye bağımlı. Küresel rekabetin artması ve uluslararası şirketlerin yeni piyasa arayışlarını hızlandırmasıyla Güney Amerika, gıda, temizlik, kağıt, makina vs. ürünler başta olmak üzere birçok sektördeki ihtiyaçlar sebebiyle Avrupalı girişimcilerin ilgi odağı haline geldi. Ne yazık ki, Türk şirketleri bu eşsiz fırsatları 'ıskalamaya' devam ediyor. Elbette hiç yok değil ama bir elin parmaklarını geçmeyecek derecede sayıları az. 

Burada ülkeler hakkında birkaç önemli analiz yapalım. Meksika’da Türk vatandaşları ülke sınır kapılarında çok ciddi ve zorluklar yaşıyorlar. Vizesi olanlar bile çoğu kez sınır dışı ediliyor. Meksika çok yönlü tehlikeli bir ülke, ticari sorunlar yaşayabilirsiniz. Dürüst iş ortağı bulmak oldukça zor. Her daim peşin ödeme sistemiyle çalışmayı, siparişe göre üretim yapmayı teklif ediniz. Azami derecede dikkatli olmanız muhtemel can ve mal kayıplarınızın önüne geçecektir. Brezilya, Venezuela ve Kolombiya’da gün içinde bile bazı sokaklara girmeniz imkansız. Yağma, gasp ve hırsızlık çok yaygın. Üzerinizde kesinlikle mobil telefon, fotoğraf makinası türü değerli cihazlar ve kolye, yüzük vs. değerli takılar taşımanızı asla tavsiye etmiyorum. Eğer taşıyorsanız iyi saklamanız hayatta kalmanıza çok büyük fayda sağlayacaktır. Güvenli ticaret olarak Şili’yi önerebiliriz. Gecenin herhangi bir saatinde rahatça sokakta dolaşabilir, uluslararası ticari kurallara uygun şekilde işbirliği yapabilirsiniz. Tüm ülkeler için geçerli olan en doğru tedbir, internet sitesindeki firma bilgilerine kesinlikle güvenmemektir. Hayali ve dolandırılma riski olabilir. Kalıcı iş hacmi için ortaklık kuracağınız şirketi mutlaka yerinde görün ve ilgili ülkedeki büyükelçilikten araştırmadan harekete geçmeyin. Bu sayede faaliyette bulunmak istediğiniz pazarın boyutunu, mevzuatını ve vergi sistemini teferruatlarıylaincelemiş olursunuz.

Ekonomik durgunluktan kurtulmak için ihracatı çıkış yolu seçenlerin başlangıçtaki tek eksiği cesaret! Dış bağlantı kurmak için 'gemileri yakmanıza' gerek yok, küçük ölçekli satışlarla işe koyulabilirsiniz. İllaki hedef ülkede şube açmak, bizzat orada yerleşik şirket kurmak gerekmiyor. Güney Amerika’da gidilecek çok pazar, satılacak çok ürün var. Tek bir Amerika yok, her ülkenin farklı dinamikleri mevcut. Neden Latin Amerika sorusunun en kısa cevaplarından biri tüketim eğiliminin arttığı Meksika, Arjantin, Brezilya ve Şili’nin başı çektiği bu devasa pazar yıllık bir trilyon civarı ithalat hacmiyle çok değerli ticari imkan ve fırsatlar sunuyor.            

* Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların hikayelerini dinlemek zorundasınız...         

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar