Ordu
DOLAR13.6669
EURO15.5196
ALTIN784.71
Mümin SARI

Mümin SARI

Mail: [email protected]

LİGİMİZ BAŞLARKEN

2018-2019 sezonu 1.Amatör Ligimiz 19 Ekim Cuma akşam saat 18.00’de Esnafspor- Demirspor futbol takımlarımızın ilk vuruşu ile başlayacaktır. Öncelikle bütün takımlarımızın teknik ekip ve futbolcularına başarılı bir sezon diliyorum. Özellikle futbolcu kardeşlerime sakatlık yaşamadan başarılı bir sezon dilemek istiyorum. Amatör futbolcunun en önemli handikabı sakatlık yaşamaktır. Bu olgunun altını özellikle çizmek istiyorum. Bütün futbolcu arkadaşlarımdan özellikle arkadaşlarını koruyarak mücadele et meleridir. Hiçbir gol, hiçbir galibiyet ya da hiçbir şampiyonluk bir insanın sağlığından önemli değildir. Bütün futbol bileşenlerin den bu noktanın özellikle öne çıkarılması gerekmektedir. Futbolcu arkadaşlarımızı bu bilinçle yetiştirip oyun içine atılmalıdır. Futbolun hiçbir yerinde adının bile anılması çok kötü olan ‘vur kır, parçala bu maçı kazan’ felsefesinden tamamen uzaklaşmak gerekmektedir. Yarışma; biri kazanacak, biri kaybedecek bugün ben yenerim, yarın sen yenersin, hiçbir şeyin sonu değildir. Asıl çirkinlik maçlarda yaşanabilecek futbol dışı baskı, şiddet ve hatta futbol terörü dediğimiz eylemlerden uzak durmalıyız. Futbol, özellikle amatör futbol sağlık ve zevk için yapılan bir spor olarak görmek lazım. Bunun dışında kalan bütün alt başlıklar hiçbir biçimde bu oyunun güzelliğine gölge düşürmemelidir.

Bir takım örnekleri çıkarırsak, genel olarak ilimizde futbolun bu çirkinliklerden uzak, Fair-Play çerçevesinde oynandığını kabul etmekle birlikte, özellikle deplasman takımlarının hala bazı çağ dışı eylemlere maruz kaldığını da parantez içinde belirtmek isti yorum. Rakibi futbol oyun kuralları içinde yenip maç sonunda tebrik ederek oyun alanından sağlıklı bir biçimde, hiçbir taciz ve hakarete maruz kalmadan ayrılmamalıdır. Bu ister Karşıyaka futbol alanında olsun, isterse en uzak ilçede olsun maçın başından sonuna kadar bu güzellikler içinde oynamalıyız. Çok önemli bir söz vardır,’’ bükemediğin bileği öpeceksin’’. Ne güzel söylenmiş neden bükemediğin bileği kıracaksın dememişler. Bir maçı kazanmanın bir dizi sebebi vardır. Bu sebepleri yerine getirmemiş ya da getiremiyorsanız tabi ki kaybedeceksiniz. Bu durumu futbol dışı baskı, şiddet hatta vurup kırmayla nasıl değiştireceksiniz ki; futbol görsel bir oyundur. İçinde baskı ve şiddeti içermez, eğer böyle bir şekilde sokulmak istenirse bütün futbol bileşenlerinin şiddetle karşısında duracağını bilmelidirler.

Yaşamın yüzde yüzünü sorunsuz yapamayacağımız gibi futbol takımlarımızın da çözemedikleri bir takım sorunları ile lige başlayacaklar.  Özellikle maçları oynayacağımız sahalarda var olan eksikler en temel sorunlarımız, bence. İlçelerde bulunan futbol alanlarının tamamının düşük standart ölçülerde olması, futbol oyun kalitesinin düşüklüğünün en temel sebeplerinden diye düşünüyorum. Bugün için bu sorunun halledilmesi imkansız gibi… Bu da buralarda oynanacak maçlarında kalitesinde değişebilecek bir şeyin olmayacağını belirtmek istiyorum. İlçelerin tesislerinde bulunan bir takım eksiklerin olduğunu defalarca dile getirmemize rağmen gene farklı bir çözüm üretilmemiş olması hiç de hoş gözükmüyor. Bir hoca soyun odasına girdiği zaman ilk aradığı şey takım tertibini ve o gün oynacağı oyunun biçimi anlatacağı taktik tahtasını arar. Birçok ilçeye maça gittim. Sadece bir kaçın da tahtanın olduğunu bazılarının da yazılacak yer olmadığını görebilirsiniz. Sporcuların maçlardan sonra duş yapacak sıcak su ol madığı sporcunun o terli vücuduyla uzun bir yolculuk yaptığını düşününce, nerde sağlık demek doğru değilmi. Uzak ilçelerde maç oynayan deplasman takımlarının sporcularını düşündüğümüzde bu sorunun ne derece önemli olduğunu anlamak mümkün diye düşünüyorum. Soyunma odalarına yerleştirilen ısıtıcıların aksesuar olmaktan başka bir faydası olmadığını üzülerek yazıyor ve umarım bu cihazların asli görevlerine dönmelerini sağlarlar görevliler. Diğer bir eksiklikte elbise askıları, futbol takımının kadrosunda 18 futbolcu olduğunu bilmeyen var mı? Her futbolcuya çıkardığı elbiseleri için en az iki askı olmalıdır ki sporcular elbiselerini düzenli bir şekilde assınlar. Nerdee… Her sporcuya bir askının bile olmadığı soyunma odaları olan tesislerimiz mevcut.

Şimdi neler söylendiğini duyar gibiyim; ya hocam sen neleri dert ediyorsun. Öyleyse hiç olmasın daha iyi, hiç değilse olduğunu düşünmeyiz. Nasılsa A takımının soyunma odasında sıcak su yok, taktik tahtası yok, askı yok deriz öyle hazırlanırız. Varmış gibi davranmayız. Tekrar liglerimizdeki bütün takımlara başarı bir sezon diler, Ordu futbolunun zerre kadar ileri adım atmasını sağlamak dileğiyle…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar