Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.59
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

LİTYUM SAVAŞLARI

Bugün dünyadaki savaşların, kaosların ve darbelerin en önemli sebebi enerjiye sahip olabilme çabalarıdır. Artık petrol ve doğal gaz kadar stratejik değeri olan madenler üzerine yeni gerilimler yaşayacağımız kesin görünüyor. Hâlihazırda elektrikli araçlarda kullanılan pillerin ana maddesi olan lityum-iyon madeni altın değerindedir, zira elektrikli araç üretimi arttıkça şüphesiz lityum talebi patlayacak! Cep telefonundan bilgisayara, rüzgâr türbininden güneş paneline, füze savunma sistemlerine hatta televizyonlardaki kırmızı renge kadar her yerde kullanımı hızla artan dünyanın en hafif metali. Uçak gövdesinde kullanılan alüminyum bile 2.7 g/cm3 iken lityum sadece 0,5 g/cm3.

 

'Mavi Gezegendeki' savaşlar çeşidine Lityum savaşları da eklendi. Bunun için ilk olarak dünyanın en fakir ülkelerinden Bolivya hedef seçildi. Niçin Bolivya? Şili’deki bakır için Salvador Allende’yi deviren şeytani güç, binlerce insanı öldürmekten çekinmemişti. Durum yine aynı. Güney Amerika'da And Dağları'nın zirvesindeki Bolivya, Dünya lityum rezervlerinin yüzde yetmişine sahip ülke. Çin ve Bolivya arasında çok kritik bir ticari anlaşma imzalanmıştı. Yaklaşık 10 milyon ton lityum rezervi olduğu tahmin edilen Uyuni tuz yatakları Çinli TBEA şirketine verildi. İki ülke arasındaki bu yakınlaşma küresel vampirleri öfkelendirdi! 2005'de seçimle iktidar koltuğuna oturan Devlet Başkanı Eva Morales'in, Tesla'ya pil üreten Alman firması ACISA'nın sözleşmesini iptal etmesinden bir hafta sonra askeri darbe ile devrilmesi ve Meksika’ya kaçmak zorunda kalması herhalde tesadüf olamaz.

 

Türkiye’nin bu çatışmaların dışında kalamayacağını, kaynak paylaşımı mücadelesinde gücü ve ihtiyaçlarıyla orantılı etkin bir rol geliştirmesini anlatmaya gerek var mı? Evvela işadamlarımız ne yapmalı ona göz atalım. Latin Amerika pazarı, doğru adımlarla ilerlemek isteyen cesur girişimcilerimiz için altın tepside fırsatlar sunuyor. Ülkeler arasındaki uzun mesafeler 'okyanus dolusu imkânlar' şeklinde yorumlanabilir. Nasıl ki dünyanın tee en kenarındaki Çin buraya kadar ulaşıyor, iş bitiriyorsa aynı başarı hikâyelerini Türk girişimciler de yazabilir. Şimdi de Türkiye ne yapabilir? ona bakalım. Batarya teknolojisinde çok hızlı bir gelişim yaşanıyor. Elektrikli otomobilde tartışmasız en kilit nokta batarya. Aküde arabanın ağırlığının artmaması, hacminin küçük olması ve depolanan enerjinin yüksek olması önemli.  Türkiye dünyada yüzde yetmiş bor madenine sahip bir konumda. Borun içinde bir miktar lityum var. Bor üretirken, içindeki lityumu da saflaştırıp sanayi hammadde ihtiyacını karşılayabiliriz.

Başlıkta da belirttiğimiz gibi insanlık için petrol savaşlarının yerini pek yakında daha uzun yıllar boyunca sürecek lityum savaşları alacak ve lityum coğrafyaları da kanla sulanmaya devam edecek!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar