Ordu
DOLAR18.6415
EURO19.5107
ALTIN1062.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Lüks değil, temel gereksinim…

Gelişen teknolojiye uygun, yaşamın ayrılmaz parçası olan akıllı cep telefonları artık lüks olmaktan çıkıp, temel gereksinim haline geldi.

Malum cep yakan, insanları canından bıktıran hayat pahalılığı üzerinden siyasi iktidar ile muhalefet partileri yöneticileri arasında karşılıklı atışmalar yaşanıyor. İktidar sözcülerine göre, çarşı pazarda fiyatlar yüksek değilmiş. Hatta öylesine ileri gittikler ki iddialarında, her evde 2 otomobil bulunduğunu, aile bireylerinin tümünün cep telefonu kullandığını açıkladılar.

Hayli ilgi çeken tartışmalara Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Utanmadan sıkılmadan aşı yok, evine götürecek ekmeği yok diyor. Böyle bir yalan olur mu? Şu anda her evde bir araba var. Kapıcısında araba var, şu anda ikinci el araba yetişmiyor” sözleriyle CHP ve İYİ Parti liderlerine göndermede bulundu.

Doğru, çoğu evde otomobil ve cep telefonu var. Hatta apartman görevlileri arasında az olsa bile otomobili olanlar var. Lakin, alt gelir grubundaki yurttaşlar bırakın otomobil sahibi olmayı, dolmuş duraklarında sıra bekliyor. Hem apartman görevlilerinin elindeki araçlar 10-15 yıllık eski model. Eğer birikimi varsa veya aile desteği ile  satın alabiliyor. Apartman ücreti ile alabilmek olası değil.

 Dövizdeki artıştan ötürü sıfır otomobil edinebilmek alt gelir grupları gibi orta direk için de olanaksız. Dolar ile Avronun sürekli yükselmesi ve ağır vergilerden ötürü sıfır otomobil fiyatları rekor şekilde pahalandı. Üst gelir grubundakiler sıfır ve lüks otomobilleri alabiliyor ancak.

Hem otomobili olan kontağı çevirmekten çekiniyor, garajda bekletiyor. Akaryakıta gün aralıklarıyla gelen zamlara dar gelirlinin bütçesi yetişmiyor. Daha önceki gün ve dün benzine 1 liraya yakın zam geldi. Hal böyle iken aracın olsa ne yazar? Artık insanlar zorunlu seyahat ve işe gitmelerin dışında otomobilini kullanmaktan çekiniyor. İkinci el araç fiyatları da dudak uçuklatıyor.

Asıl cep telefonu lüks değil, temel gereksinim. Dijitalleşmenin yoğunlaşması ile birlikte banka işlemleri, fatura ödemeleri, kamu kuruluşlarının hizmetinden yararlanmak, uçak ve otobüs bileti alabilmek, alışveriş yapabilmek için akıllı cep telefonlarına ihtiyaç var. HES kodu sorgulaması, hekim ve aşı randevusu bu telefonlar üzerinden yapılıyor. Yani, akıllı cep telefonları yaşamın olmazsa olmazı.  Elinizde telefon olmadan yaşamı  kolay sürdürmek çok zor her şeyin dijitalleştiği bugünkü ortamda.

Hadi otomobilin bir ölçüde temel gereksinim olmadığını var sayalım. Ancak, akıllı telefonsuz bir yaşam mümkün değil. Hem bin liraya da telefon var 25 bin liraya da. Herkes bütçesine ve kesesine göre temel gereksinimini karşılıyor. Onun için bazı AKP’li yöneticilerin hayat pahalılığından yakınan işçinin, memurun, emeklinin, esnafın ve çiftçinin elindeki cep telefonlarını örnek gösterip, “Pahalılık yok” savunmasında bulunması doğru değil.

AKP’li Şamil Tayyar da bu yöndeki suçlamalar karşı çıkarak, otomobil, cep telefonu ve bilgisayarın lüks değil, temel ihtiyaç olduğunu açıkladı. Önemli olan gelirin ve tüketimin artarak ekonomi çarklarının dönmesi. Böylelikle istihdam artar, işsizlik azalır.  Lakin, mevcut ekonomi politikaları buna cevaz vermiyor.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar