Ordu
DOLAR9.4511
EURO10.9795
ALTIN547.65
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

Lütfen biraz dikkat!

Korona virüs salgının başlamasıyla ABD’den Fransa’ya, İspanya’dan İtalya’ya, Almanya’dan İngiltere’ye dek gelişmiş ülkelerde vaka sayısı ve can kaybı hızla artarken, Türkiye örnek bir mücadele sergiledi ve can kaybını minimumda tutmayı başardı.

Bazı hatalar yapılmadı değil, ama kimi ülkelerle kıyaslandığında Türkiye ilk aylarda salgın sürecini büyük bir başarıyla yönetti.

Hatta Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu bile yaptığı bir paylaşımda Türkiye’nin salgınla mücadelede örnek bir ülke olduğunu belirtti.

Türkiye’nin en büyük şansı, ilk vakanın diğer ülkelere kıyasla 5-6 hafta sonra görülmesiydi. Ayrıca dünya genelinde salgın süreci dikkatlice izlenmiş, atılan olumlu adımlar ve yapılan hatalar not edilmişti. Bu yüzden tedbir alma konusunda elini çabuk tuttu Türkiye.

İlk vaka Fransa’da 24 Ocak, Almanya’da 28 Ocak, İtalya, İspanya ve İngiltere’de 31 Ocak’ta, Türkiye’de ise 11 Mart’ta tespit edilmişti.

İlk vakanın görülmesinin ardından İtalya 39, İspanya 40, İngiltere 47, Almanya ve Fransa ise 49 gün sonra okulları kapatırken, Türkiye bu adımı bir gün sonra, yani 12 Mart’ta atmıştı.

İlk vakanın belirlenmesinden 4 gün sonra da, insanların toplu halde bulunduğu kafe, bar, restoranlar, eğlence ve alışveriş merkezleri, kütüphane ve ibadethane gibi mekânların kapatılırken, bu kararı İtalya 41, İspanya 43, Almanya ise 48 gün sonra almıştı. Zaten Türkiye’nin birçok ülkeye kıyasla fazla bedel ödememesinin nedeni de önlem alma konusunda çabuk hareket etmesiydi.

Ekonominin çarkları durma aşamasına gelince Türkiye de diğer ülkeler gibi önlemleri hafifletme yoluna gitti. Bu yeni sürecin iyi yönetilebilmesi için sadece kamuya değil, insanlara da bazı sorumluluklar düşüyordu.

Aslında çok zor değildi yapılması gerekenler; maskesiz dolaşılmayacak ve sosyal mesafeye dikkat edilecekti, hepsi o kadar.

Ancak gereken özeni göstermeyip sanki salgın bitmiş gibi davranmaya başlayınca, binin altına düşen günlük vaka sayısı, 4 Ağustos’tan itibaren tekrar binli rakamların üzerine çıktı.

Bana göre bu, derin okyanusları aşıp, sığ sularda boğulmak anlamına geliyor. Gerçi sadece Türkiye’de değil, önlemlerin hafifletildiği tüm ülkelerde vaka sayısı artıyor, ama eğer tedbirlere uyup dikkatli davranırsak yeni bir başarı öyküsü yazabiliriz.

Lütfen biraz dikkat!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar