Ordu
DOLAR18.6474
EURO19.6789
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Lütfen yaşlılara saygı

Türkiye nüfusu giderek yaşlanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 65 yaş ve üstünü yaşlı olarak nitelendiriyor. Buna göre, 82 milyona dayanan Türkiye nüfusunun yüzde 8.8’i yaşlılardan oluşuyor. Aslında günümüzde 70 yaş ve üstündekilerin yaşlı sayılmaları dünyada tartışılıyor. Kuşkusuz aynı değerlendirmelerin ülkemizde de yapılması gerekiyor.

Türkiye’de yaşlı nüfus oranının 2023'te yüzde 10,2'ye, 2040'da yüzde 16,3'e çıkması öngörülüyor. 2050 yılında her beş kişiden birinin yaşlı olması hesaplanıyor. Öngörülerin gerçekleşmesi durumunda yaşlılar ülkesi olacak Türkiye.  

Yaşlı nüfusun oranı genel nüfus içinde yüzde 10’a yakın olsa bile bu gruptaki insan sayısı her yıl artıyor. Yaşlı sayısının giderek artmasına karşın, toplam nüfus içindeki payının düşük oranda kalması, Türkiye’yi şimdilik “genç ülke” konumuna sokuyor.

Siyasetçiler bu konuyu sıklıkla gündeme taşıyor, nüfus artışının önemine dikkat çekiyor. Ne var ki nüfus artışı ile birlikte gençlerin iş, aş, eğitim ve gelir sorunları da çözüm bekliyor. Doğal olarak genç nüfus ile birlikte işsizlik oranı da yükseliyor. İşsizlik oranın yüzde 13.5’a ulaşması gençlerin temel sorununu açıkça gösteriyor.

Genç nüfusun istihdam edilmelerine yönelik, yani sokakta boş gezmelerini, kahvede pineklemelerini önleyecek tedbirler hayata geçirilmeli. Nüfus artışına paralel istihdam olanakları artmıyorsa, o toplumun büyümesi sağlıklı olmaz, işsizler ordusundan geçilmez.

 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanırken, gözden ırak yaşamını sürdüren eli öpülesi yaşlılarımız ancak hatırlanabiliyor.  Yılın belirli günleri, bayramlar olmasa yaşlılarımızı kime anımsamayacak, ziyaret edip gönüllerini bile almayacak. İlginç toplum olduk yani.

Bencillik,  para pul hırsı yıllardır bağlı olduğumuz değerlerin önüne geçti.  Temel değerlerimiz, geleneklerimiz günümüzde iyiden iyiye yok oldu. “Yaş yetmiş, iş bitmiş” gibi son derece irite edici söylem toplum tarafından kanıksanır oldu. Aslında yaşlılara ilginin azalması, unutulması, onlara karşı saygısız tavırlarda bulunulması toplumdaki yozlaşmanın yalın örneği.  

“Yaşlılar Haftası” nedeniyle ekranlara ve gazetelere yansıyan haberlerde huzurevlerinde yaşayan kimsesiz, sahipsiz büyüklerin yaşamlarını öğrenirken içimiz burkuluyor.  Yaşlanmayı eğer ömürleri varsa her insan görecek, yaşayacak aslında.

Yaşamın son baharı olarak nitelendirilen bu dönemi eş çocuk ve torunlarla huzurlu, mutlu geçirmek her insanın temel isteği. Ne var ki bu amaç herkes için gerçekleşmiyor.  Kimileri ailelerinden uzak huzurevlerinde, kimileri gözlerden ırak birilerinin desteği ile yaşamlarını sürdürebiliyor.

Yaşlılık hayatın çok özel dönemidir.  Bu yaştaki insanlar alıngan ve çekingen oldukları kadar  duygusaldır da. Aranmayı, hatırlanmayı, sevgi ve saygı gösterilmesini beklerler. Aile bireyleri kadar, toplum tarafından da saygı isterler.

Gençlerin iş sahibi olabildiği, yaşlıların saygı ve sevgi gördüğü her toplum mutlu ve huzurlu olur. Yaşlılarımıza “yaş yetmiş, iş bitmiş” düşüncesi ile bakmak o toplumun en büyük ayıbı. Bu düşüncede olanları acaba gelecekte nasıl bir son bekliyor. Hiç akıllarına getiriyorlar mı?

Her birimizde büyük emeği olan, geçmiş ile bugün arasında bağ kuran unutulmayacak değerlerimiz ve eli öpülesi büyüklerimizdir onlar. Kıyıda, köşede unutulmayı değil, hatırlanmayı, saygı ve sevgi gösterilmesini fazlasıyla hak ediyorlar.

Lütfen yaşlılara, aile büyüklerimize saygı ve sevgi gösterin.  Çağdaş toplum olmanın en önemli göstergelerinden biri de yaşlılarına karşı olan ilgi ve sevgisidir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar