Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

reader

MAĞDUR ÇOCUKLARIN İFŞASI

Bildiğiniz üzere Elmalı davasında, 6 ve 9 yaşlarında iki kardeşin aile üyeleri tarafından istismar edildiğini; buna rağmen Ocak ayında görülen son duruşmada sanıkların “tutuksuz yargılanmak üzere” tahliye edildiğini üzüntü ile öğrendik. Bunun üzerine de sosyal medyada başlatılan kampanyalar çığ gibi büyüdü.

İnsanların kararı veren mahkemeyi eleştirmesi, benim nazarımda olması gereken, haklı bir tepkiydi. Ne var ki, iş sanıkların isim ve resim bilgisini, çocuklara ait ses kayıtlarını ve çizdikleri resimleri paylaşmaya varınca işin rengi değişti. Her ne kadar; “rezil olsunlar, insan içine çıkamasınlar” motivasyonu ile sanıkların isim ve resimleri paylaşılmakta ise de; bu paylaşımların dolaylı yoldan çocukların ifşası anlamına gelebileceğini kimse fark etmedi.

Bilinmesi gerekir ki; mağdur çocukların kimliklerinin saklanması, utanmaları ve gizlenmeleri gereken bir durum olduğundan değil; zaten hâlihazırda yaşadıkları kocaman bir travmayla hayat boyu yüz yüz gelmemeleri amacı ile önem arz etmektedir. Bu bağlamda, sanıkların isim ve resim bilgilerinin paylaşılması, çocukların çizdiği resim ve ifadelerinin yer aldığı ses kayıtlarının sosyal medyada elden ele dolaştırılması, çok tepki gösterilen istismarın bir başka biçimine karşılık gelmektedir.

Diğer yandan, sosyal medyada lanet etmek, bela okumak yerine; çocuk haklarını içselleştirmiş kamu politikalarının yaygınlaşmasına ön ayak olabilecek çalışmalarda yer almanın pratikte çok daha faydalı olacağı muhakkaktır. Nitekim çocuk ve kadın hakları alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinde gönüllü olarak çalışan duyarlı ve bilinçli vatandaşlara ihtiyaç bulunduğu, bu bağlamda, yapılan sosyal medya paylaşımları ile yetinmenin bizleri bir arpa boyu yol aldıramadığı da göz ardı edilmemelidir.

Bu günlerde de sıkça paylaşılan Amin Maalouf’un Ortadoğu İnsanını tanımlarken ifade ettiği gibi:

“Her şeye üzülen fakat hiçbir şey yapmayan insanların” bulunduğu bir coğrafyada yaşıyoruz!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar