VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.8788
EURO18.4489
ALTIN1028.2
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Magna Carta

Günümüzün siyasi tartışmalarını bir temele oturtma , bugün; her zamankinden  daha fazla hayati bir öneme sahip!

Magna Carta ya da “Büyük Sözleşme”   1215’te imzalandı. İmza altına alınan sözleşmenin en önemli maddesi; kilise ile devlet işlerinin birbirinden ayrılması, “insan devlet içindir” ilkesi yerine “devlet insan içindir” ilkesinin konmasıdır.

***

İngiltere “Güneş Batmayan İmparatorluk Britanya”nın bugün kimsenin çıkıp demokrasinin beşiği olduğunu söyleyemez.

İngiltere gibi “sömürgeci imparatorluklar” yıkıldı. Şimdiki ABD gibi imparatorluklar, demokrasi , insan hakları gibi “özgürlük sözleşmelerini” değil çıkar ilişkilerini önceleyen bir politika izliyor. Bu politikanın adı da kapitalizm! Eğer ülkenizde demokrasi istiyorsanız, katı devletçi politikalardan vazgeçecek ve serbest piyasa kurallarına uyacaksınız. 

Türkiye artık piyasa kurallarına uyuyor ve ekonomik tercihlerini bu yönde yapıyor: “Lese fer, lese pase”  yani “ Bırakınız yapsınlar… bırakınız geçsinler”

 

Cumhuriyetin ilk yıllarında “kapalı ekonomi” dedikleri bir sistem uygulandı.  Devlet yatırımları öncelikli idi. Zaten az zamanda büyük işler başarmanın sırrı da buradadır. Zamanla, devlet bürokrasisi  sistemi yozlaştırdı, devletin malı deniz yemeyen d…..z denmeye  başlandı. 

İkinci dünya harbinde yenilen değil, galip devletler safında olduğumuz için çoğulcu parlamenter sistemle beraber kapitalist ülkeler cenahında yerimizi aldık.

Ekonomik kararlar serbest piyasa kurallarına uygun hale getirildi. “Her mahallede bir milyoner” yaratma sevdası vahşi kapitalizmin ana kuralı oldu ve demokrasimiz sendeleye sendeleye bugünlere geldi. 

***  

Meydanlara inilmeye başlandı,  seçim erken mi,  zamanında mı yoksa, geç mi olur falı açanlar arasına katılmak istemem.ı 

Naçizane isteğim, sistem tartışmalarına, dış güçler, iç düşmanlar sarmalına takılmada… ekonomik buhranın selinde yok olup gitmeden kurtaracak bir bahtı kara maderini çıkar mı?

Göreceğiz..!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar