Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Mahalle kültürü

Geçenlerde Zaferimilli mahallesini turlarken, yıkılan Fatih Lisesi’nin hemen karşısındaki “Fatih Kafe”nin sahibi RahmiAbiye uğradım... Okul kapanınca kafe bölümü ıssız kalmış dükkânın: Masalar da boş, sandalyeler de. O da çaresiz ön taraftaki bakkal dükkânıyla sağlamaya çalışıyor geçimini.

Siz bakmayın ona “abi” dediğime, yaşı hayli küçük benden. Sevdiğim insanlara “abi” dediğimi için ona da Rahmi Abi, diye sesleniyorum. Neyse…

Kahvemizi içtik, sohbetimizi yaptık tam veda ederken camdan bahçeye ilişti gözüm. Koyu yeşil yaprakların arasında o kadar güzel görünüyordu ki ağaçtaki portakallar, Ordu’nun eski Belediye Başkanı Fazıl Sözer’ geldi aklıma:

Taşbaşı’nda bizim evin tam çaprazındaydı Fazıl Sözer’in evi. Daha çok mandalina ağaçları vardı bahçesinde. Mandalinaları dalından koparmazdı o. Camın kenarına oturur, seyre dalardı o turuncu güzelliği.

Bahçelerde tek bir tane kalmaz, ama onun ağaçları mandalina dolu olurdu hep. Ağzımızın suyu akar, gizlice girerdik bahçeye. Dokunduğumuzda evdeki alarm zili çalacağı için, yere ve ağaçlara gerilen telleri sarsmadan toplardık mandalinaları…

Vedalaşırken ayaküstü bunu anlattım Rahmi Abiye. Ben tam dışarıya adımımı atmıştım ki, “Bir dakika,” diyerek fişek gibi fırladı yanımdan! Ben de şaşırdım doğrusu!..

Meğer bahçeye inmiş!.. Birkaç dakika sonra elinde portakal dolu bir poşetle yanıma gelince anladım bunu.

Duygulandım… Gençliğim geldi aklıma… Şanslı kuşaktık; Taşbaşı gibi mahalle kültürünün hüküm sürdüğü bir mahallede doğup büyümüştük. Kapıları açık olurdu evlerin.

Birbirini tanır, kuyusunu kazmaz, aksine yardımlaşırdı insanlar. Acılar da bölüşülürdü, sevinçler de… Olan, olmayana ödünç verirdi; bardakla yağı, tasla şekeri… 

Belki bu yüzdendir hoşgörümüz, bu yüzendir bölüşmeyi paylaşmayı sevmemiz, bu yüzdendir insanlara değer vermemiz, saygı duymamız… Oysa mahallelilerin çoğu terk edince mahalleyi, öksüz kaldı her şey:

Yosun tutmuş evler, bakımsız bahçeler, yıkılmış duvarlar…

Eğer Taşbaşı, Zeferimilli, Azizi’ye gibi Ordu’nun tarihi mahallelerini dolaştığınızda siz de sıklıkla karşılaşırsınız bu hazin tabloyla. Ancak Rahmi Abi gibi mahallesindeki güzelliği ve güzel gelenekleri hâlâ korumaya çalışanlar da var. Onlarla birlikte kahve içmek de güzel, sohbet etmek de.

Bu yazıyı yazarken bir yandan da Rahme Abinin armağanı o portakalları soymaya çalışıyorum.

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar