Ordu
DOLAR18.6362
EURO19.3361
ALTIN1049.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Mahallenin Robin Hood’ları

Şu zor günlerde yoksula, ihtiyacı olana, dara düşene el uzatmak birinci görevimiz olmalı.

Bu doğrultuda devlet ile belediyeler çeşitli bağış ve yardım kampanyaları başlattı. Devletin  “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” kampanyasında yüksek tutarlara ulaşıldı. Toplumsal dayanışma ile toplanan para zor durumdaki yurttaşı soluklandıracak, bütçesine katkı sağlayacak.

Belediyeler de aynı amaçla yardım ve bağış kampanyasını devreye soktu. Ne var ki, İçişleri Bakanlığı “valilikten izin alınmadığı” gerekçesiyle kampanyaları durdurdu. Oysa,  yerel yönetimlerin kampanyalarından elde edilen para ve gıda yardımları da çaresiz insanlara gidecek, dertlerine derman olacaktı. Nedense, siyasi otorite izin vermedi belediyelerin bağışla para toplamasına. Aslında ilinde, ilçesinde ve beldesinde zor durumda olanlara el uzatmak yerel yönetimlerin temel görevleri arasında.

Kampanyaları durdurulan belediyeler bu görevini yerine getirmek için başka ad ve yöntemlerle yoksula, düşküne yardım etmeyi sürdürme kararı aldı.  Eğer,  vatandaşa el uzatmak, sıkıntısına çözün bulmak istenirse mutlaka çözüm yolu bulunuyor. Nitekim, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediyenin bağış hesaplarının bloke edilmesi üzerine yeni bir yardım kampanyası başlattı. Yavaş, tüm hayırseverlere seslenerek oturdukları mahaller ve civarında ihtiyacı olan yurttaşların bakkal, manav ya da kasaba olan veresiye borçlarını ödemeleri çağrısında bulundu.

“İyilik hastalıktan daha bulaşıcıdır” diyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, hayırseverlere çağrıda bulunarak, veresiye defterlerinin sıfırlanmasını istedi. Bir anlamda varsıllara “Mahallenizin Robin Hood’u olun” diye seslendi. Ne güzel bir çağrı.

Bir süredir İstanbul’un yoksul mahallerinde kimliği belirsiz ekonomik gücü iyi olanlar yoksulların kasap, bakkal ve manav borçlarını kapatıyor, kapılarına yardım koliler bırakıyor, nakit yardımda bulunuyor. Belirli aralıklarla farklı semt ve mahallelerde Robin Hood’ların ortaya çıkması insanlığın varlığı adına toplumu umutlandırıyor.  Toplumsal dayanışma ve yardımlaşma kavramlarının unutulmaya yüz tuttuğu, fırsatçılığın, en kısa yoldan köşe dönücülüğün,  bencilliğin, acımasızlığın zirve yaptığı günümüzde bu tür insanların olması karşısında nasıl umutlanılmasın, nasıl sevinilmesin?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da hali vakti yerinde olanlara seslenerek bir anlamda” Mahallenizin Robin Hood’u olun, zor durumdakilere el uzatın, yardım edin” diyor. Görev şimdi Robin Hood’lara düşüyor. Öyle ya, bu zor günlerde sürekli, “yardımlaşma ve dayanışma”dan dem vurmuyor muyuz?  O halde o gün bugün. Aslında nerede olursa olsun varsılların yoksula kol kanat germesi gerekiyor.

Robin Hood’u bilmeyenler için; İngiliz hikayelerine göre zenginden alıp, fakire dağıtan halk kahramanı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar