Ordu
DOLAR12.7039
EURO14.3597
ALTIN733.24
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

MAKAM ARACI SEFASI BİTSİN!

İlk defa duyduğumda şaşkınlıktan limonküfü saçlarım Kastamonu süpürgesi gibi havaya dikilmişti! Maliye Bakanlığı'nın resmi açıklamasına göre 2016 yılı itibariyle ciğerparemiz Türkiye'nin Kamu Kurumlarında 87 bin 130 adet, Belediyelerde ise 125 bin adet kayıtlı resmi plakalı mevcut.

Fakat iş bununla da bitmiyor! Bir de her birinin özel şoförü var. Akaryakıt, yağ bakımı ve onarım giderleri. Varın siz hesaplayın kabaran rakamı! Türkiye'nin ne kadar israfın içinde yüzdüğünün resmidir bu. Dünyanın en çok araba üreten üç ülkesi; Almanya’da 11.000, Fransa’da 9.000, Japonya’da 10.000 tane. Bu kalkınmış ülkelerin nüfusları ve Milli Gelirleri, ekonomik gelişmişlik düzeyini düşünürsek ne kadar israfa meraklı olduğumuz anlaşılacaktır. Elbette, hizmet özelliği icabı sadece çok sınırlı bazı makam ve kamu yöneticilerine makam aracı tahsis edilmesine kimse itiraz etmez. Ancak Türkiye'de kalkınmışlık sıralamasında diplerde seyreden bir şehirde bir belediyede müdür unvanı taşıyan kişilere bile araç tahsis edilmesini vicdanlarınıza emanet ediyorum.

Oluyor bazen. Ne vakit suya yeni indirilmiş 'saltanat kayığı' gibi lüks makam araçlarında keyif sürenleri görsem, hemen aklıma çöp kutularında ekmek arayan fakirler, hiç çikolata tatmamış tüyü bitmemiş yetimler, dizinde salladığı yavrusuna süt bulamadığından dağ tepelerinden ovalara yuvarlanan kayalar gibi yüreği gürleyen dul kadınlar, 'torpil' bulamadığından yuva kuramayan gözleri 'yalın kılıç' işsizler, bebeğini beşikte, anasını evde, yavuklusunu tarlada bırakarak cephede koşan askerler, sahilde deniz kabukları toplayan, saçları buğday sarısı masum çocuklar film şeridi gibi geçer gözlerimin merdiveninden! Ciğerimin dibinden kum çıkarıldığını hissederim o an. Hoyrat bir makasla, eski bir fotoğraftan oyulmuş gibi hayatı, emekliler düşer beynimin kuytusuna. ''Alın terine bandığımız vergilerimiz nereye harcanıyor acaba?'' merakı beynimi kemiriyor, yüzüme 'sonbahar' düşüyor!

Kamu kurumlarının bünyesinde barındırdığı on binlerce aracın hangi hizmetlerde, nasıl kullanıldığı ve yakıt giderleri denetime muhtaçtır. Neredeyse her makama bir araç ve şoför düşüyor. Bunların yıllık yakıt ve diğer masrafları hesaplandığında, ülke bütçesinin önemli bir kısmına denk geliyor. Dört yanı yangınla çevreli bir coğrafyada duran Türkiye, dünyada milyonlarca insanın aç uyumasından ibret almalıdır. Şüphe yalın ayaklı bir gece gibi ilerliyor içimde, elimde değil merak ediyorum. Hizmet araçları bürokratların yakınlarına servis aracı olarak da kullanılıyor mu? İlimizde kamuda makam hizmetlerine tahsis edilen taşıtların devlet bütçesine yıktığı yük nedir? Çok merak ediyorum. En çok da Türkiye'de, benzin neden beş TL diye sarsılanlara şaşırıyorum. Siz asıl bu 'israf denizinde' hala nasıl yirmi TL olmadığa şaşırın!

Bilmiyorum, okuyucusunun kalbini avuçlarına alan bu satırlar, okuyanların kalbine bir kıymık misali batar mı? Kalp de sizin, vicdan da...

*

Söyleyebildiklerimden daha fazlasını anlayanlara!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar