VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9446
EURO18.3008
ALTIN1016.7
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Maliyet artı kâr

Ağustos ayı (artık) erkek ayı değil. Kırsal nüfusun yüzde 75-80 olduğu (bindokuzyüzellili) yıllarda fındığını toplayıp, kurutup çeçini satan, cebine koyduğu banknotları 12 aya eşit bölmeyi bilmezdi. Bir günlük beylik beylikti o zamanlar…

Tüccardan yıl içinde edinilen borçlar –faiziyle- katlanarak ödeneceği için,  beylik bir günlüktü. O nedenle bir günlük beylik beylikti diyoruz.

Bugün, geriye dönüp baktığınızda ne sıkıntılı günlerdi onlar… Gecenin geç saatinde başlayıp sabahlara kadar harman döver, kapsuğundan fındığı ayırmaya çalışırdınız. Kapsuktan çıkmayan fındık varsa onları da çıkarıp almak için bir dizi ev halkı kapsuk yığınlarının başına geçerdi.

Kalan sağlamlar bizimdi.

***

Bugün işin en ağır bu kısmını, iş makinesi “patoz” bir/iki saatte hallediyor.

Dahası, patozun eleğinde uçuşan boşları ayrı bir kanaldan, çuvallara doldurabiliyorsunuz.

***

Küçük bir adım gibi görünüyor ama, rekolte üzerinden gidersek hiçte öyle olmadığını görürüz.

Bindokuzyüz ellili yıllarda bölgede fındık ürün miktarı 100 bin tonsa, bugün 700 bin ton…

Kâşif Tercan (şimdiki Organize Sanayi’nin bulunduğu alanda) 100 ton kapsuklu fındık toplar, çoğu zaman önemli miktarını harmanda çürütürdü.

(Büyük üretim çiftliklerinin girdi maliyetlerini düşürdüğü söylenir.  O yıllarda bu bir hayaldi! Bugün “makineli tarım” girdi maliyetlerini önemli miktarda düşürmüş olsa da, bu fındıkta istenen ölçüde olmamıştır. En büyük girdi maliyeti fındığın dalından koparılıp, çuvallanması, -insan ya da hayvan gücüyle- ürünün harmana taşınması sırasında olmaktadır.)

***  

Çok detayına girersek bu işin işinden çıkamayacağımız, görülecektir.

En iyisi –yüzeysel- gitmek işin o zorlu üretim safhasını görmemek; Borsa’nın günlük işlem panosunda yazılanlara bakıp oyalanmak.

Efendim; Borsa,  fiyat tespitine başlamış(!)

-Hurrrrrrrraaaaa!

Efendiler!..

BORSA ürün “tescil” müessesidir. Fındığının tescil işlemlerini yaparsın, ister kredi aldığın banka adına depolar, ister kendi adına… Artık, borsalandığı ve gümrüklenme yolu açıldığı için ürünün ihracı da mümkündür…

Bir diğer husus; ışıklı panoda gördüğünüz işlem, günlük fiyat hareketleridir. Alıcı-ile satıcı arasında gün içinde iner, çıkar...

*** 

Kentlerde toplaşmak, bize çok şey kaybettirdi.

Fındık üç dolar olacaktı; İkibuçuk dolara fifti fifti.. dedik.

Muhtelif ürünlere gelen zam, tüketiciyi yüzde/100 etkiledi. Uzman görüşü; Bir maaş ikibinküsür lira… Maaşın 500 lirası bir defa dolaylı vergi (KDV, ÖTV)!

Bunu düşün!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar