Ordu
DOLAR19.1714
EURO20.9389
ALTIN1221.9
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Manipülasyon

Değerli Okur;

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın YENİ BİR SABAH programının konuğu idi.

İsmail Küçükkaya’nın deyimiyle Enginyurt, “doğaçlama” konuşuyordu. Sözlüklere baktım; doğaçlama sözcüğünün karşısına şunları yazmışlar: “Hiç hazırlanmadan birdenbire ve içinden doğduğu gibi söyleme biçimi”.

Cemal Enginyurt içinden geldiği gibi bir saate yakın konuştu. Her konuda söyleyeceği bir şey vardı. Lafı gevelemeden eğrisiyle doğrusuyla ezenlerin değil, ezilenlerin yanında durduğunu söyledi.

Canlı yayının bir özelliği de, konuşmacının reyting ölçümlemesidir.

İsmail Küçükkaya her ne kadar telefonunun üst bölümündeki adlara elini kapatarak reyting rakamlarını göstermiş olsa da Cemal Enginyurt’un reytinginin 1-1 biten çok tartışmalı Adana Demirspor-Fenerbahçe maçını geçmiş olduğu anlaşılıyordu.

***

Cemal Enginyurt’a yöneltilen birçok sorudan biri de; TMO’nun, serbest piyasada fındık fiyatı 63 TL’ye kadar çıktığı bir sırada, 61 liradan fındık satmasıydı.

***

Değerli Okur:

Ordu Olay’ın üç gündür manşetinden düşmeyen ve yaygın medyada da geniş yer bulan TMO’nun bu satışı sonrası serbest piyasada fiyatların 7-8 lira düşmesi birilerini sevindirmiştir.

Tabii ki bu birileri, sayıları bir elin parmak sayısını geçmeyen ihracatçı firmalardır.

Bilmeyenler için tekrar tekrar hatırlatmakta yarar var. TMO ihracatçı bir firma değildir. Devlet (hepimiz) adına müdahale alımı yapar. TMO üreticiden aldığı fındığı deposuna koyar. Yetkisi yoktur ihraç edemez, mecburen iç piyasada satar.

TMO bu son satıştan geri döner mi, dönmez mi bilemeyiz. Şimdilik söyleyebileceğimiz; satışın zamanlaması manidar olmuştur.

***

Cemal Enginyurt, İstanbul Borsa’sında son iki günde  (dünkü ayrıntı’da ayraç içinde verdiğim BEST 100 endeksindeki 5.67 düşüşünden) bir milyondan fazla küçük yatırımcının kayba uğradığını, küçük bir azınlığın ise bu manipülatif satıştan çok kârlı çıktığını söyledi.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) bu gibi manipülatif satışlardan kaçınılması konusunda söyleyeceği bir şey yok mu? Küçük yatırımcının koruması gerekmez miydi!

***

Söz aramızda, TÜİK geçtiğimiz Ocak ayı enflasyonu 6.65 olarak açıkladı. Bu hesaplamaya göre yıllık enflasyon 57.65 olacakmış… Yani önceki yılın 64.27’sinden daha düşük gerçekleşeceği öngörüsü var.

Acaba öyle mi?

Yine Halk TV’de Emin Çapa’nın ekranlara taşıdığı 2022 yılı son üç ayının enflasyon rakamları var. Memur maaşlarına yüzde 30 zam, TÜİK’in bu enflasyon rakamlara bakarak yapıldığını siz de, ben de sağır sultan da biliyor. Hadi birlikte 2022 yılının son üç ayının enflasyonuna bakalım: Ekim’de 3.54, Kasım’da 2.88, Aralık’ta 1.18…

Eğri oturalım doğru konuşalım; bu yılın ilk ayında enflasyon yüzde 6.65 olmuş, yani asgari ücretlinin cebinden çıkan hadi ben söylemeyeyim, ekonomist Uğur Gürses söylesin; tamı tamına 518 TL!!!

Yani, daha yılın ilk ayında asgari ücretlinin maaşı 518 lira eridi. 

TÜİK’in aylık yıllık enflasyon hesaplamaları neden tartışılıyor derseniz, bu benim boyumu aşar.

Erenler!

Evinizin enflasyonunun en iyi siz bilirsiniz…

Siz siz olun, ayağınızı yorganınıza göre uzatmayı unutmayın!..

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar