Ordu
DOLAR13.6671
EURO15.5224
ALTIN784.35
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

MANTOLAMA KANDIRMACA MI?

          Türkiye’de ve Ordu'da son zamanlarda bir mantolama furyası aldı başını gidiyor...                     Bilindiği üzere mantolama sisteminin amacı bina dış duvarlarında yalıtım uygulayarak ısı geçişini azaltmak ve enerjiden tasarruf sağlamak, atmosfere saldığı karbondioksit gazının miktarını eksilterek havayı-çevreyi korumaktır. Fakat binaların Polistren levhalar kullanılarak yalıtılması için geliştirilen bir sistem olan XPS ve EPS petrol türevi malzemeleri bazı AB ülkeleri çoktan terk etti. Yanıcı bir maddeden üretilen levhalarla yapılan mantolamanın sağlıksız olduğu ve binaları güçsüzleştirdiği yönünde ciddi iddialar var. Bu araştırma ve derleme yazımızda mantolamanın zararları konusunda uzmanların çeşitli fikirlerine yer vereceğiz.

         Uzmanlara göre duvara monte edilen levhalar yüzünden binalar delik deşik olduğundan yapıların dayanıklılıkları azalmaktadır.  Püskürtme poliüretan denilen bir sistemle binanın köpükle kaplanması duvarların nefes almasına engel oluyor. Nefessiz kalan binalarda oluşan terlemeler demirlerin çürümesine yol açıyor. Yalıtımlı binanın içi ile dışı arasındaki sıcaklık farkından dolayı oluşan yüksek nem enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Bu ürünlerin ömrü 5 yıldır, süre bitiminde tüm yalıtım işlevi iflas eder. Eğer uzmanların görüş bildirdiği bu iddialar doğruysa hem sağlığımız hem cebimiz tehlikede demektir. Yurt dışında kullanımı yasaklanan ürünler Türkiye’de uygulanarak yeni pazar sahaları mı açılmak isteniyor? Türkiye'de bir kandırmaca ve haksız rekabet olduğunu savunan başka bir uzman şöyle bir örnekleme yapıyor. ''Nasıl ki betonarme bir su deposunun yalıtımı içerden oluyorsa; ısı yalıtımı da içerden yapılmalıdır''                                                     

         Ordu sokaklarına bakıyoruz dış cephe kaplama faaliyetleri tam gaz sürüyor.                                 Bunda mantolama şartı fısıltısının topluma yaydığı tedirginliğinin de etkisi büyük. 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunda belirli bir süre var mı diye araştırdık. Enerjinin verimli kullanılması için alınması gereken tedbirler sıralanmış ancak enerjinin çoğunluğunu harcayan sanayi tesisleri yönünden önlemler düzenlenmiş. Meskenlerde üç yıllık sınırlama kesinlikle yok. Bu kanunla ilgili çıkarılan yönetmelikte elektrik tasarrufu tedbirlerini içeriyor fakat mantolamadan söz etmiyor.                                 Üstelik bu yönetmeliğe göre; 1 Kasım 2008’den önce ruhsat sahibi binalara uygulanmıyor.                        Bu tarihten sonra yapılanlar zaten yönetmelik hükümlerine göre inşa edildiğinden enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için yalıtım yapma zorunluluğu getirmemektedir...                   Yani, mantolama yapmak şart değil. Kesinlikle hukuki dayanağı yok. Durum bu kadar açık                    ve net; bilgi kirliliğine, firmaların, apartman yöneticilerinin dayatmalarına itibar etmeyin. ASLA!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar