Ordu
DOLAR15.9621
EURO16.9176
ALTIN948.37
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Manyaklar ve paranoyaklar

Corona virüs komşumuz İran’a da sıçradı. Sekiz kişi hayatını kaybederken, vaka sayısı 43’e çıktı. Bunun üzerine İran’la sınır kapımızı kapattık.

Bu haberi duyduğunuzda tehlikenin daha fazla yaklaştığını hissedip birden paniklediniz değil mi? Bu çok doğal, çünkü korkmak insani bir duygudur.

Ama ben size corona virüsten değil, kızamıktan korkun derim!..

Belki can kaybı biraz daha fazla olacak, ama corona virüs de tıpkı Kasım 2002’de Çin’de başlayıp, 37 ülkeye yayıldıktan ve 916 can aldıktan sonra, Temmuz 2003’te tarihe karışan SARS gibi son bulacak.

Peki ya kızamık? İşte orada durun! Çünkü bir manyak ve ona inanan paranoyaklar yüzünden dünyada kızamıktan ölenlerin sayısı hızla artıyor. Oysa her şey bir şaka gibiydi...

1998 yılında Dr. Andrew Wakefield ve 12 arkadaşı, ünlü İngiliz Tıp Dergisi Lancet’te, kızamık-kızamıkçık-kabakulak (KKK) aşısının otizme neden olduğunu öne süren bir makale yayımladılar.

Makalenin bilimsel bir değeri yoktu, ama dünya genelinde yankısı çok büyük oldu. Aileler paniğe kapılır, aşı karşıtlığı hızla arttı.

Oysa Dr. Wakefield’ın araştırması bir kontrol grubu içermediği gibi, vaka sayısı da sadece 12 idi.

12 araştırmacıdan 10’u, “Verilerin yetersizliği nedeniyle KKK aşısıyla otizm arasında nedensel ilişki yoktur,” diyerek makaleden isimlerini geri çektiler.

Lancet de 2010’da makaleyi yayından kaldırdı. Ayrıca Wakefield’ın İngiltere’deki hekimlik kaydı silindi ve hekimlik yapma yetkisine son verildi. Ardından asıl gerçek ortaya çıktı. Wakefield ve ekibinin araştırması, aşının çocuklarda otizme neden olduğu iddiasıyla, aşı üreticilerine karşı dava açan bir avukatlık şirketi tarafından finanse edilmişti!

Gerçek ortaya çıksa da yalana inanan ve çocuklarını aşı yaptırmayan paranoyakların sayısı hızla artmaya devam etti.

Bugüne dek corona virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 78 bin iken, sadece 2018’de kızamık virüsü bulaşan kişi sayısı 10 milyonu, ölenlerin sayısı da 142 bini aştı.

Aşı reddi Türkiye’de de hızla yükseldi. Yedi yıl önce çocuklarına aşı yaptırmayan aile sayısı sadece 183 iken, 2018’de 23 bini aştı. Kızamık vakaları 2019’un ilk dokuz ayında ise yüzde 520 arttı.

Aslında sorun manyaklarda değil, onlara inanan paranoyak sayısının hızla çoğalmasında. Durum hayli vahim; çünkü yalanın, gerçeğe kıyasla 10 kat daha hızlı yayıldığı bir dünyada yaşıyoruz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar