Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

Maraş'ı açma zamanı geldi

1940’larda turizm merkezi olarak canlanan Gazimağusa şehrine bağlı olan Maraş’ta dünyaca ünlü aktör ve sanatçıların da evleri vardı. Dönemin en lüks tatil yörelerinden biriydi.

45 Otel ve 60 apart otel işletiliyordu. Yaklaşık 3000 işyeri ve eğlence merkezi vardı. 4461 ev ve 143 resmi daire bulunuyordu. Ada’nın turizm sektöründen elde ettiği gelirin yüzde 53’ü Maraş'tan geliyordu. Caddelerindeki dükkanlar dünyanın en lüks markalarına ev sahipliği yapıyordu. Lüks otomobil markalarından en pahalı mücevhercilere kadar her şeyin satıldığı bu mağazalar, o günlerin ihtişamından izleri hala taşıyor. Maraş, adada başlayan her müzakere sürecinde gündemin baş sıralarındadır. Çözüm için masaya her oturulduğunda pazarlık konusu oldu. Fakat bir türlü istenilen memnun edici bir sonuç alınamadı. Rumların, Kıbrıs Türküne yönelik yürüttükleri kirli siyaset ve ayrımcı politikalar bu çözümsüzlüğün ana sebebidir. Artık Rum toplumuna anlayacağı dilden hak ettikleri mesajı vermenin zamanı gelmiş ve geçmiştir.

Maraş, Türk toprağıdır. Kapalı Maraş"tan 'Kapalı' kelimesini atmalıyız. Maraş, Kıbrıs meselesinin çözümünde bir ''koçbaşı'' olabilir. O nedenle Türkiye, KKTC’de 1974’ten bu yana kapalı olan 'hayalet şehir' görünümündeki kapalı Maraş'ın en kısa sürede açılmasına yönelik çalışmalarını hızlandırmalı. Kıbrıs'ın uyuyan şehri yerleşim ve iskâna kapalı. Türk Ordusu 1974’ün 13 Ağustos gününde bölgeye girdiğinde halkın tümü birkaç saat içinde tüm eşyasını, caddedeki arabalarını, hatta mutfaklarında yemek dolu tabaklarını bile o şekilde bırakıp kaçtı. Bölge o günden beri, terk edildiği haliyle duruyor. 

Muhteşem bir sahile sahip Maraş’ta boş evler ve oteller, kepenkleri kapalı dükkânlar ve ıssız sokaklar tez vakitte dünya turizmine kazandırılmalı. Maraş’ın esas zenginliği ve dinamosu sekiz kilometre uzunluğunda kumsala sahip sahili. Bölgenin en büyük oteli İngiliz Kraliyet ailesinin. Sahilin dörtte biri kadar büyüklükte. Buradaki otellerin açılması ciddi bir istihdam kaynağı oluşturacak. Hem işsiz gençler için bir umut olacak, hem de ada ekonomisine turizm gelirleri büyük katkı sağlayacak. Pek yakında bölgede ciddi bir yapılanma olacak. Dolayısıyla Türk yatırımcılar Kıbrıs'taki yeni döneme hazırlanmalıdır. İşadamlarımız bu yönde projeler geliştirmeli. Gelişmeleri yakından takip etmelerini tavsiye ediyorum. ''Erken kalkan yol alır'' düsturu ile hareket eden mutlaka kazanır.

Benden söylemesi!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar