Ordu
DOLAR18.6363
EURO19.3301
ALTIN1049.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Maraton başlıyor…

Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarına bugün başlıyor.

Ay sonuna dek sürecek dört toplantılı asgari ücret maratonunda ortaya çıkacak yeni ücret merakla bekleniyor. 
Halen net 2 bin 20 lira olan asgari ücrete yapılacak zam milyonlarca çalışan kadar, 2020 yılında ödenecek çeşitli prim miktarları, işsizlik sigortası aylık tutarı gibi çalışma yaşamındaki temel kriterlerde esas alınacak.

Vergi kesintilerinden ötürü yılın son aylarında kuşa dönen net asgari ücret  açlık sınırının gerisinde kalıyor. 2 bin 103 liraya ulaşan açlık sınırı mevcut asgari ücreti aylar öncesi solladı. Emekçi geçinmek için adeta mucizeler yaratıyor.
Yıllardır talep edilmesine karşın, asgari ücret vergi dışı bırakılmıyor. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, asgari ücretten vergi kesintisi yapılmamasında ısrarcı. Patronlar kulübü TÜSİAD da vergide adaletli bir sistemin uygulanmasını istedi. İşçi ve işveren örgütleri “az kazanandan az, çok kazanandan çok” vergi alınmasında hemfikir. Ancak, bir süre önce düzenlenen gelir vergisi tarifesine göre, asgari ücretli vergi ödemeye devam edecek.
5 işçi, 5 işveren ve 5 hükümet temsilcisinden oluşan komisyonun, açıklanan ekonomik programlar uyarınca asgari ücrete yüzde 10-15 arasında zam yapması  olası. Bu da net asgari ücrette 200 ile 300 lira arasında artış anlamına geliyor. Aslında  asgari ücrete, çeşitli vergi, trafik cezaları ile pasaport ve harçlara 2020’de yapılacak artışta esas alınan yeniden değerleme oranında, yani yüzde  22.58
oranında zam yapılmalı. Komisyonun bu oranda zam yapması halinde net
asgari ücret 2 bin 500 lira olacak. Ne var ki, çok zor.

Böylesi bir artışa hükümet  ve maliyetleri artıracağı gerekçesi ile işveren karşı
çıkar. Asgari ücrete en fazla yüzde 15 oranında  artış yapılacak gibi. Siyasi irade yüzde 22.58 oranında zamma yanaşırsa hayat pahalılığından bunalan milyonlarca asgari ücretli emekçi sevinir.  Ama mümkün değil.

Bugüne dek komisyonda 6 kez oybirliği ile asgari ücret saptandığı dikkate alınırsa, emekçilerin  taleplerinin hep göz ardı edildiği ortaya çıkıyor. Türk-İş, yeni ücretin net 2 bin 578 lira olmasını istese de hükümet ile işveren temsilcilerinin bu rakama karşı çıkacağı aşikar.

Komisyona işçi temsilcisi olarak katılacak Türk-İş’in masaya getireceği zam teklifinde diğer konfederasyonlar Hak-İş ile DİSK’in de görüşünü alarak, ortak bir rakam belirleyecek olmaları kuşkusuz son derece anlamlı.

39 yıldan bu yana ilk kez gerçekleşecek bu ortak anlayışın ortaya çıkmasını emekçiler adına kazanım olarak değerlendirmek gerekir. Eğer, emekçiler güçlerini birleştirirlerse seslerinin daha gür çıkacağı, taleplerinin daha ciddiye alınacağı aşikar.

Vergide adaletsizliğin giderilmesine yönelik çağrılar, talepler gündemden düşmüyor. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK vergideki adaletsizliğe dikkat çekerek, ücretliler lehine düzenleme yapılmasını sürekli dile getiriyor.
İşçi konfederasyonları  gelir vergisi tarife basamakları ve oranlarının ivedi olarak çalışanlar lehine güncellenmesini, tüm ücretlerden asgari ücrete tekabül eden kısmın vergiden muaf olmasını, temel tüketim maddelerinden alınan KDV oranının sıfırlanmasını istiyor.

Bu çağrılara karşın vergi yükünü yine çalışan kesim sırtlayacak.
Çünkü asgari ücretten vergi alınmaması talebi siyasi irade tarafından karşılık bulmadı. Geçtiğimiz günlerde çıkarılan vergi tarifleri yasasında asgari ücretliden vergi alınmamasına yönelik düzenleme yer almadı.

Bu da gösteriyor ki, asgari ücretle çalışan milyonlarca emekçi, minnacık ücretinden vergi ödemeye devam edecek.

Bakalım gözlerin çevrili olduğu komisyondan emekçiye ne kadar zam çıkacak?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar