Ordu
DOLAR13.6483
EURO15.2021
ALTIN788.24
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Maske 1 Lira ve Hıdırellez

Nihayet maske edinebileceğim. Evden çıkma iznini aldık. Pazar günü ilk defa güneşe çıkacağız. Adı “yürüyüş izni” olsa da; iki aydır -başta emekli maaşım olmak üzere- alamadıklarımı alabileceğim. Yalnız, hangi işletmeleri açık bulacağımı; sokakta, ben yaşta kimlerle karşılaşacağımı bilmiyorum. Dileğim, sayıca eksilmemiş olarak -temas yok!- dostlarla göz göze gelmek yeterli..

***

Haksızlık yapmayalım: İngiltere, standartlarını beğenmeyip Türkiye’den aldığı maskeleri (tıbbi malzemeleri) geri göndermiş olsa da, aynısını biz de Çin‘den gelen vasıfsız maskeleri geri göndermekle yaptık. Bunlar; ABD dâhil, 52 ülkeye tıbbi malzeme yardımlarımızı unutturamaz.

***

Sayın okur;

Yenilir-yutulur olmayan siyasi söylemlerin ardı arkası kesilmiyor. Ülkede dirlik ve düzenliğin bir süre daha sağlanamayacağı anlaşılıyor. Korona virüsü salgını bizi birbirimize daha fazla yaklaştıracak derken daha fazla ayrıştırdı!

Bizden olan, bizden olmayan, öteki sayısı hızla arttı. Geçelim!

***

 “Yardım yaptık” yazarken, Küba sürekli aklıma takılıyor. Acaba diyorum, sayılı 52 ülke arasında Küba var mıdır?

Biliyorsunuz, bizim maske gönderdiğimiz ülke sayısı kadar ülkede, Kübalı doktor çalışıyor. Küba’nın TIP alanda eline su dökecek olan ülke yok…

Oysa Köy Enstitüleri kapatılmayıp yüksek kısmı açılmış olsaydı Tonguç Baba’nın ajandasında sağlık bölümünü açmak da vardı.

Maya tutsaydı, Küba ne ki; -Sağlık turizmi alanında- bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin eline su dökecek ülke olmayacaktı!

İnsana yatırım, geleceğine yatırımdır. Yerel basın arşivlerini karıştırın sararmış gazete sayfalarında “Ordu’da 10 bin kişiye bir doktor düşüyor” haberleri görürsünüz.

Genç Türkiye’nin yetişmiş insan sayısı az. Yaş ortalaması düşük. Bugün, yaş ortalaması 70 değil, 80 diyoruz. Bu devlet okullarında okuyan bir doktorun, mezun olduktan sonra 10 yıl daha fazla ülkesine hizmet etmesi demektir. Demek ki sadece sağlık alanında değil, insana yatırımın her alanda bir karşılığı var.

 

***

Bir gün önce 6 Mayıs, Hıdır ve İlyas peygamberlerin buluşma günü “Hıdırellez’di.… Yazılı kaynaklar: Hıdır peygamberin denizden, İlyas peygamberin karadan gelip, su ve toprak sıcaklığının eşitlendiği yerde buluştuklarını yazar.

Hıdırellez gelenekleri, bugün unutulmuş gibi… Oysa sabah erkenden kalkar koşarak denizden alıp getirdiğimiz suyu evlerimizin duvarlarına serper, dileklerimizin kabul olmasını beklerdik.

Dilek yazılı kâğıtlar, resimler, şekiller akşamdan gül ağaçlarının diplerine bırakılır; oğulların ve kızların talihlerinin açılması istenirdi.

Bu ritüeller bugünün insanına pek bir şey anlatmıyor…

Beklentiler değişti… Hayalleri tüketen topluluklar olduk...

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar