Ordu
DOLAR18.6454
EURO19.5048
ALTIN1061.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Mazlum milletlerin lideri…

Mazlum milletlerin, antiemperyalist bağımsızlık savaşının lideri Atatürk’ü ölümünün 82.yıldönümünde sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.

Atatürk, yeni bir devletin kurucusu, toplumsal devrimlerin öncüsü ve uygulayıcısı, çağdaş bir lider. Atatürk, ortaçağda yaşayan kırsal ve tarımsal topluma çağ atlattıran, medeniyetin yolunu açan toplumun unutulmaz önderi.

Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak, ülkenin üzerine güneşi parlatan, karanlıkları yok eden dünyanın imrenerek baktığı devrimci lider. Atatürk, yobazların direnmesine karşın, hayata geçirdiği devrimlerle ülkeyi bağnazlığın pençesinden kurtaran lider.

Atatürk, 600 yıllık saltanat ve 1500 yıllık halifelik kurumunu kaldıran, din devletini sonlandırıp, Cumhuriyeti kuran ileri görüşlü devlet adamı. Atatürk, hukuk devrimini gerçekleştiren, kadını ikinci sınıf birey olmaktan çıkaran kültür ve toplum lideri.

Esaret altındaki bir ülkede çok zor koşullar altında arkadaşları ile Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak kulluktan yurttaşlığa, ümmetlikten toplumsal bütünlüğe geçişi sağlayan, çağdaş bir ülke olmanın temelini atan Ulu Önder Atatürk’ün ne denli dahi ve büyük bir lider olduğu gün geçtikçe daha iyi anlaşılıyor.

Atatürk’ün bin yıllık din devletini yıkarak, Cumhuriyet ilkelerine dayalı siyasal rejimi kurması çok büyük devrimdir. Hayata geçirdiği devrimler, Ortadoğu’da bir ilktir ve tüm İslam dünyasında benzeri yoktur. 

Atatürk, devrimci ve ileriyi görebilen niteliklerinin yanı sıra, son derece başarılı bir komutandı. Milli Mücadeleye önderliğiyle yön veren, milleti ile birlikte “ya istiklal ya ölüm” diyerek büyük zaferin kazanılmasında en büyük katkıyı sağlamıştır.

O’nun ilkeleri, laik demokratik hukuk devleti anlayışı görmezden gelinmeye, unutturulmaya çalışılsa da ülkemizde ve dünyada yaşanan olaylar, ilke ve devrimlerinin önemini gözler önüne seriyor. O’nun yüce devlet adamlığı, yokluklar içinde kazandığı tarihi zafer, gerçekleştirdiği devrimler, belleklere kazınan “Yurtta Barış Dünyada Barış” sözü dünyaya hala esin kaynağı oluyor.

Dünyanın hangi ülkesinde kurucu liderine olan sevgi yıllar geçse bile giderek artıyor, fikirleri genç nesillere yol ışığı oluyor? Karanlık kafalıların boşuna çabaları onu asla küçültmüyor, daha da saygın konuma taşıyor.

 Ne denli kara propaganda yapılırsa yapılsın, Türk ulusu Ulu Önderine sahip çıkıyor, ilkelerinin amansız savunucusu olduğunu her yerde gür sesle haykırıyor. Milyonlarca yurttaş sevgisini, saygısını ve ona olan özlemini Anıtkabir’e akın ederek kanıtlıyor.

Tüm 10 Kasım’lar yasa karşın, Atatürk’ün fikirlerinin en iyi şekilde anlaşılarak uygulanacağı günler olarak kalmalı. 10 Kasımlar da onu her seferinde daha iyi anlayarak, düşüncelerinden, ilkelerinden, devrimlerinden çok fazla yararlanarak, ülke için daha iyi neler yapabilirizi araştırmak, hedef gösterdiği yönde ilerlemek her yurttaşın temel ödevi olmalı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar