Ordu
DOLAR18.8449
EURO20.2308
ALTIN1134.3
Hamza ALP

Hamza ALP

Mail: [email protected]

Medeniyet ve İstanbul 10. Ordu Tanıtım Günleri Balık Baştan Kokar

Başlıklar çoğaltılabilir, ancak biz bu tür organizasyonları çok yapıyoruz, hatta bu buluşma organizasyonunu onuncu defa yapıyoruz. Her yaptığımız işten ders çıkarıp sonraki yıllarda bu eksiğimizi gideririz. Belki pek çok eksiğimiz giderilmiştir ama en önemlisi bence giderilememiş. Büyük bir çadırımız var ve Ordu olarak onun içindeyiz, 20 belediye (19 ilçe belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi) hepsi kendi çapında en iyisini hemşehrilerine sunmak için orada, çadırın içinde kapalı alanda.

İlk gün Büyükşehir belediyesinin bandosu dışarıda marşlarını çaldı dinledik, içeride bir iki küçük şehir belediyesi kemençe çaldı, kimisi ekrandan sonses bir şeyler söyledi. Bunların hepsi içeride hemşehri buluşması dememize rağmen ne yazık ki gürültüden birbirimizi zor duyduk ve ben zor canlı yayın yaptım. İkinci gün mehter içeride çalmaya başladı, davullar çalmaya başladı, Ordef yönetimi bunlara müdahale edemedi ve 3. gün dananın kuyruğu koptu. Hani atalarımız demiş ya “Balık baştan kokar” diye aynen öyle oldu. Birinci günden beri kemençe sesi beynimizi ağrıttığı yetmiyormuş gibi bizim Büyükşehir bandosu aldı sazı eline, güm gümde güm güm, kapalı alanda marşlar çalıyorlar, birde üstüne içeride tur atarak, bir değil iki defa, ya biz buraya hemşehrimizle hasbihal etmeye gelmişiz, başımız şişti.

Yetkililere ulaştım büyükşehirden en azından siz çalmayın diye, vallahi adı yetkili oturduğu koltuğundan bile kalkmadı, ben ne yapayım diyor, neyse onu da geçtim Ordef’e gittim onların aklı başına geldi ama iş işten geçince, çünkü üç gündür kulağının dibinde kemençe çalınınca ve onları yetkililere yani Ordef’e söylemesine rağmen çözüm bulamamış, oda Sakarya’dan iki davulcu getirip o alanın içinde vur davulcu, ses öğle olmaz böyle olur diyerek Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci sesin alasını yaptı. Tabi herkes bu sefer neler oluyor burada demeye başladı.

Biz sözde medeniyet olan yere gelmiştik ama maalesef büyükşehir bandosu başta olmak üzere o medeniyetin de içine ettik. Burası bir panayır yeri değil onu anlatamamışlar, panayırlar açık havada yaylada olur şehrin göbeğinde olmaz. Yani anlatmak istediğim bu kafayla biz yirmincisini de yapsak fayda yok. nedeni şu; bir büyükşehir yöneticisi bile oturduğu koltuktan kalkmayıp o gürültünün içinde ikimiz birbirimizi anlamak için bağırdık, ben ona derdimi anlatamadım, oda anlamak için yerinden kalmadı bile. Bir ikincisi eğer kendinize saygınız yoksa başkasına da olmaz bunu da gördük.

İyi şeyler olmadı mı, oldu tabi ki burada yapılan etkinliklerin en kalabalığı Ordu etkinlikleri olduğu vurgulandı, hemşehrilerimizle özlem giderdik, pandemininde etkisi ile görüşememiştik bu özlem giderme oldu bir anlamda. Burada her belediye kendini en iyi şekilde hemşerilerine göstermek için stantlarını kendi yöresine has ürünleri sergilediler. En güzel stant tabi ki Ünye standı idi, torpil çekmiyorum, tabi diğerleri de güzeldi.

Gelen ziyaretçiler en üst perdeden geldiler özelikle İstanbul’a damga vuran Ordulu siyasetçiler, ülke gündemine bile girdik. İstanbul Ak Parti İl başkanı ve CHP İstanbul İl başkanının açılıştaki pozları haber kanallarının flaş haberleri idi.

Her şey güzeldi, eksikliklerimizi yazalım ki daha sonrakilerde bu hataları yapmayalım. Daha nice Ordu Günlerinde buluşmak dileği ile.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar