Ordu
DOLAR18.6414
EURO19.5258
ALTIN1062.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Memleket Masası…

Ekonomide yaşanan sorunların geniş katılımla masaya yatırılıp çözüm üretilmesi zamanı geldi.  

Kovid -19 yaşamın her alanında olduğu gibi ekonomiyi de fena vurdu. Dönmeyen çarklar, kapanan küçük işyerleri beraberinde yüz binlerce kişinin işsiz kalmasına yol açtı, işletmeleri zora soktu.

Hastalığın ilk görüldüğü 11 Mart’tan bu yana en çok turizm ve genel hizmetler işkollarında işçi çıkarma yaşandı. Üç aylık süreçte en az 5 milyon emekçi ekmeğinden oldu. Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin gibi uygulamalarla işini yitirenlere devlet tarafından ödeme yapılıyor. Ne var ki, verilen para emekçi ve ailesinin bir aylık gereksinimini karşılamıyor. Ücretsiz izne çıkarılanlara günlük ödenen 39 lira son derece komik. En azından belli süre asgari ücret tutarında ödeme yapılabilirdi. 132 milyar lira gibi devasa paraya sahip İşsizlik Sigortası Fonu’ndan her bir işsize üç ay süreyle 2 bin 324 lira ödenebilirdi. Siyasi irade bunu tercih etmedi.

Emekçi kadar bakkal, market, kuaför, berber, manav, kasap, lokanta,  pastane sahipleri, çiftçiler krizden olumsuz etkilendi. Kısıtlamalardan ötürü küçük esnaf kirasını, su, elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemez duruma geldi, birçok çalışanını zorunlu işten çıkardı. Büyük işletmeler ve sanayi kuruluşları krizden etkilense bile güçlü sermayeleri sayesinde zor dönemi göğüsledi. Otomotiv başta olmak üzere sanayide çarklar aralıklı olarak dönmeye başladı.

Asıl işini yitirenlere yeniden istihdam alanı yaratılması, küçük esnafın belini doğrultması adına ekonominin enine boyuna masaya yatırılması gerekiyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, krizden nasıl çıkılacağının görüşülmesi için siyasi parti liderlerine bir araya gelme çağrısı yaptı.

Akşener’in “Pandemi sonrasıyla ilgili siyaset kurumunun önlem alması gereken bir döneme giriyoruz. Bir masa etrafında toplanmamız lazım, ortak akıl işletmemiz lazım. Bu masanın adına ‘Memleket Masası’ diyelim” çağrısı aslında üzerinde durulması gereken nitelikte. Öyle, ya yüz binlerce işçi ekmeğini, aşını yitirmiş, esnaf ve turizm şirketleri gelirinden olmuş, çiftçinin ürünü ederini bulmamış elinde kalmış.

Milyonlarca kitlenin sorunlarına ve krize çözüm üretmek, ortak akıl oluşturmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında siyasi parti liderlerinin bir araya gelmesi kuşkusuz ülke adına olumlu olacaktır. Salgın sonrası gıda erişimi, gıda güvenliği ve tarım çok önemli hale gelecek. Virüslü dönem öz kaynakların, üretimin ve tarımın önemini bir kez daha gösterdi. Krizden nasıl çıkılacağının konuşulması, dış dünyaya birliktelik mesajının verilmesi için siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin bir masada toplanması yararlı olacaktır.  İYİ Parti liderinin “Memleket Masası” diye nitelendirdiği toplantı iyi niyetten öte acil çağrı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da salgının ortaya çıkması ile birlikte  Ekonomik ve Sosyal Konsey’in (ESK)  ivedi toplanmasını sürekli talep ediyor. Bakalım hükümet çağrılara kulak kabartacak mı?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar