Ordu
DOLAR18.6366
EURO19.6465
ALTIN1079.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Memur ve emeklinin gözü bu masada…

Yaklaşık 6 milyon memur ile memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri 2 Ağustos’ta başlayacak.

Toplu sözleşme ile milyonlarca kamu çalışanı, sözleşmeli personel ve emeklinin maaşına 2022 ve 2023 yıllarında  yapılacak zam oranı saptanacak.

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Yasası’na göre en çok üyeye sahip Memur-Sen, toplu sözleşme masasına yetkili konfederasyon olarak oturacak.  Türkiye- Kamu-Sen ile KESK de görüşmelere katılacak. Lakin sözleşmeyi imzalama yetkisine sahip Memur- Sen zam konusunda son sözü söyleyecek.

4688 sayılı yasa uyarınca Kamu İşveren Heyeti ile memur sendikaları arasında sürdürülecek görüşmelerin, Kamu Görevlileri Hakem Heyeti süreci de dahil olmak üzere ağustos sonun dek sonuçlanması gerekiyor. Eğer sendikalar ile Kamu İşveren Heyeti arasında uzlaşma sağlanamazsa sözleşme, Kamu Görevlileri Hakem Heyeti tarafından bağıtlanacak.

2001 yılında hayata geçirilen, kamu çalışanlarına toplu sözleşme ve sendikalaşma hakkı tanıyan yasa önemli bir kazanım olsa da grev hakkından yoksun olduğu için bir ayağı havada kalıyor. Yasanın çıkmasında dönemin Başbakanı, emekçi dostu rahmetli Bülent Ecevit’in emeği yadsınamaz.

Sendikalar toplu sözleşme masasına maaş ve aylıklara oransal zammın yanı sıra, seyyanen artış ve refah payı verilmesi, 3600 ek gösterge yasasının çıkarılması, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi gibi taleplerle oturacak.

Zam yağmuru altında ezilen milyonlarca memur ve emekli şimdiden 2 Ağustos’ta başlayacak toplu sözleşmenin sonucunu merakla bekliyor. Ancak önceki yıllarda olduğu gibi masadan veya Hakem Kurulu’ndan yüksek zam çıkması çok zor. Bugüne değin gerek siyasi irade gerekse Kamu Görevlileri Hakem Heyeti tarafından bağıtlanan sözleşmeler uyarınca maaş artışları yüzde 3, 4, 5 gibi son derece düşük gerçekleşti. Çarşı pazarın el yakan fiyatları karşısında minik zamlara mahkum olan memur ve emekli sürekli yitiriyor.

2019 yılında Kamu Görevlileri Hakem Heyeti tarafından bağıtlanan sözleşme ile maaşlara 2020 yılında 6’şar aylık dilimler halinde yüzde 4’er,  2021 yılında ise yıl yüzde 3’er zam yapılmıştı. Ne var ki, iki yıllık süreçte çarşı pazarın el yakan fiyatları en az yüzde 30 ile 40 arasında arttı.

 Son bir yılda kamuda memur sayısı 24 bin 624 artmasına karşın, sendikalı memur sayısı 4 bin 639 azaldı. 2 milyon 658 bin 555 memurdan 1 milyon 718 bin 984’ü sendika üyesi. Sendikalaşma oranı da yüzde 65.44’ten yüzde 64.66’ya geriledi.

Memur-Sen’in 1 milyon 4 bin 152, Türkiye Kamu-Sen’in 430 bin 183, KESK’in 132 bin 255, Birleşik Kamu-İş’in 68 bin 600 üyesi var. BASK ve diğer sendikaların da üyeleri bulunuyor. Memur-Sen, AKP iktidarına yakın duruşu ile 19 yılda üye sayısını olağan üstü artırarak toplu sözleşme masasına yetkili konfederasyon olarak oturuyor.

Yetkili konfederasyon olmasına karşın Memur-Sen’e bugüne değin oturduğu toplu sözleşme masalarında 2019 yılı görüşmeleri dışında yeterli mücadele edemediği, diğer sendikaların görüş ve önerilerini dikkate almadığı eleştirileri yöneltiliyor.

Maaş artışından çok kamuda kılık kıyafet düzenlemesine yoğunlaştığı eleştirilerine muhatap olan Memur-Sen’e “ Kılık kıyafeti bırak, zamma odaklan” çağrısında bulunuyor memur ve 11 hizmet kolundaki diğer sendikalar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar