Ordu
DOLAR18.6326
EURO19.5202
ALTIN1053.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Memur ve emekliye enflasyon farkı…

Memur ve emekliye ocak ayında enflasyon farkı göründü.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre, Eylül ayı enflasyonu yüzde 0.97 olarak gerçekleşti. İkinci 6 ay için temmuzda yüzde 0.58,  ağustosta yüzde 0.86 olan enflasyon üç aylık dönemde yüzde 2.44’ü buldu.

Memur ile memur emeklilerine 2020 yılının ilk 6 ayı için yüzde 4 zammın yanı sıra yüzde 1.75 enflasyon farkı ödenmişti. Bu yılın ikinci 6 ayı için de kamu çalışanları ile emekli maaşına temmuzda yüzde 4 zam yapılmıştı. Temmuz, Ağustos ve Eylül enflasyonu yüzde 2.44 oldu. Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin gerçekleşecek enflasyonun yüzde 4’ü aşması halinde 5.5 milyonluk kitleye fark ödenecek. Tabii, TÜİK’in açıklayacağı veriler çarşı pazar fiyatlarının çok ötesinde olmazsa. Zaten, sabit gelirli kitle kurumun enflasyon rakamlarına farklı bakıyor. Çünkü, halkın cebini ve mutfağını yakan temel tüketim maddelerine kısa aralıklarla gelen zam, maaş ve aylıkları giderek buharlaştırıyor.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından 2019 yılında bağıtlanan toplu sözleşme uyarınca, memur ile memur emeklilerine önümüzdeki yılın ocak ve temmuz aylarında yüzde 3’er zam verilecek.

2021 yılının Ağustos ayında hükümet ile yetkili konfederasyon masaya oturarak 2022 ve 2023 yıllarına ilişkin zam oranını görüşecek. 2022 ve 2023 yılları için öngörülen enflasyon farkları bundan ötürü önemli. Memur ve emekli büyümeden pay alamadığından, her iki yılda öngörülen enflasyon daha anlamlı kılıyor sözleşmeyi.

Toplu sözleşme dönemine geçildiği 2012 yılından bu yana bağıtlanan sözleşme ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararlarıyla verilen zamların tümü gerçekleşen enflasyonun gerisinde kaldı. Yitiren kamu çalışanları ile emekli oldu.

Geçenlerde açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) 2020 yılı tüketici enflasyonu yüzde 10.5 olarak öngörülüyor. Bu yılın ilk altı ayında memur ve emekliye yüzde 4 zam yapılmış ve yüzde 1.75 oranında enflasyon farkı ödenmişti. Programda öngörülen rakamın gerçekleşmesi halinde kamu çalışanlarıyla emekli memurun bu yılın ikinci altı ayında yüzde 0.75 oranında alacağı oluşacak.  Sonuçta iktisaden zayıf kitle cebinden yemeye devam edecek.

Yaklaşık 11 milyon işçi ve esnaf emeklilerinin aylıklarında yılın ikinci yarısına ilişkin artış oranı 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyonla netleşecek. Aslında emeklinin temel beklentisi yeni intibak yasasının bir an önce çıkarılması, sağlık hizmeti alımında yapılan kesintilerin sonlandırılması, ek ödeme tutarının yüzde 8-9’a yükseltilmesi, maaş artışlarının seyyanen gerçekleşmesi ve yılda iki aylık tutarında ikramiye ödenmesi. Bu talepler sürekli gündemde ama, nedense yerine getirilmiyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar