Ordu
DOLAR18.6405
EURO19.64
ALTIN1077.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Memur ve emekliye yok mu?...

Yaklaşık 6.5 milyon memur ile memur emeklisi adına yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin önerdiği zam tutarı sendikaların taleplerinden çok düşük.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memur ile memur emeklisi maaşına 2022 yılının ilk 6 ayı için yüzde 5 artı enflasyon farkı, ikinci 6 ay için yüzde 6+ enflasyon farkı, 2023 yılının birinci 6 ayı için yüzde 6+artı enflasyon farkı, ikinci 6 ayı için de yüzde 6 artı enflasyon farkı oranında zam yapılmasını teklif etti. Haklı olarak sendikalar bu teklife karşı çıktı. Hükümetten revize edilen yeni öneri bekliyorlar

Sözleşme masasında birlikte davranan yetkili konfederasyon Memur-Sen ile Türkiye Kamu-Sen, maaşlara seyyanen yapılacak 600 lira zammın ardından 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için de yüzde 17 artış talep etmişti. KESK ise en düşük maaşın 6 bin 950 liraya çıkarılmasını istemişti.

Bakan Bilgin’in önerisiyle sendikaların talepleri arasında dağlar kadar fark var.  “Memuru ve emekliyi enflasyona ezdirmeyin” diyen kamu çalışanlarının temsilcileri, teklif edilen zam ile çarşı pazarın mutfağı alev alev yakan fiyatları arasında büyük uçurum bulunduğunu ifade ediyor. Satın alma gücü sürekli gerilen memur ve emeklinin gözü hükümetin revize edeceği yeni öneride. Her gün yağan zam yağmuru karşısında memur sendikalarının talepleri insanca yaşam için son derece doğal.

Sendikalar, hükümetin önerisini  22 Ağustos’a dek kabul etmezse sözleşme Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından ay sonunda bağıtlanacak.  

Hükümet memura cimri tutum takınırken,  kamu işçisine cömert davrandı. Geçtiğimiz hafta bağıtlanan toplu iş sözleşmesiyle 700 bin işçinin ücretine 2021-2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 12, diğer 6 aylar için de yüzde 5 artı enflasyon farkı oranında zam gerçekleştirildi. Seyyanen 523 liralık zamla taban ücretlerde yüzde 34.62,  tüm işçi ücretlerinde yüzde 27.17 oranında artış gerçekleşti. Ortalama ücret net 5 bin 835 liraya yükseldi. Oysa, ortalama memur maaşı bu tutarda değil.

Kamu işçilerini ilgilendiren toplu sözleşmenin yüksek zamla bağıtlanmasında Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile  Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında eskiye dayanan dostluğun etkili olduğu aşikar. Geçen yıl gündeme gelen ve kamuoyunda epey tartışılan kıdem tazminatını fona dönüştürecek yasa taslağının rafa kaldırılmasında da Türk-İş Başkanı’nın Cumhurbaşkanlığı nezdinde yaptığı girişimlerin etkili olduğu bilinen sır. Yani işçilerin Cumhurbaşkanı’na yakın başkanları var. Ya memurun?...   

Bakan Vedat Bilgin’in açıklamasına göre öğretmen, polis, sağlık çalışanları ve din görevlileri ile emekli memurun yıllardır beklediği 3600 ek gösterge ve sözleşmeli personelin kadroya alınması bu kez hayata geçecek gibi.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar