Ordu
DOLAR18.6516
EURO19.3335
ALTIN1051.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Memurun kafası karışık…

Siyasi iradenin 3600 ek gösterge yasasına ilişkin farklı görüşleri dillendirmesi kamu çalışanlarının kafasını oldukça karıştırdı.

Yıllardır beklediği yasal düzenlemenin hükümetin gündeminde olmasına sevinen yüz binlerce memur, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in zıt açıklamaları karşısında bir anlamda buruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Memur-Sen’in düzenlediği “Büyük Türkiye Buluşması” toplantısında 3600 ek gösterge yasasının 2022 yılı sonuna dek hayata geçirileceğini belirtirken, Bakan Bilgin yasal düzenleme hazırlığının yeni yılın ilk ayında TBMM Genel Kurulu’na getirileceğini kaydetti.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinde olduğu gibi Erdoğan ile ilgili bakan ek göstergede de ayrı düştü. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, EYT konusunda çalışmaların sürdüğünü açıklarken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, böyle bir çalışmanın gündemlerinde olmadığını bildirmişti. Şüphesiz, Oktay bu açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan adına yapmıştı. EYT’nin ardından Bakan Bilgin ek göstergede de taca çıkmış oldu.

Sonuçta yasaların ne zaman çıkacağına, kimleri kapsayacağına siyasi iradenin başı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan karar verecek. Dile getirdiği gibi memur ile memur emeklisinin aylık ve ikramiyesinde göreceli artış sağlayacak 3600 ek göstergenin önümüzdeki yılın başında hayata geçirilmesi olası değil. Yani memur ve emekli ucu açık bekleyişini sürdürecek.

Anlamadığım Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kendini taca çıkaran EYT ve 3600 ek gösterge açıklamalarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haberi olmaksızın bireysel olarak mı yaptı?  Öyle ya,  Bilgin’in söylemleriyle milyonlarca memur, işçi ve emekli umutla yasaların hemen çıkacağını umuyor. Lakin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendini ters köşe yapan konuşmaları ile dar gelirli kitlede oluşan umutlar bir anda karamsarlığa dönüşüyor.

Sayın Bakan yasal düzenlemelere ilişkin bundan böyle Saray’ın görüşleri doğrultusunda kamuoyuna duyuruda bulunmalı ki, insanlar da “hemen yasa çıkacak” diye umutlanmasın. Çünkü oluşan sevinç duygu ve coşkunun yerini alan karamsarlık memurun çalışma motivasyonunu aşağıya çekiyor.

Önümüzdeki yıl sonuna değin olsa da çıkarılacak  3600 ek gösterge yasası ile öğretmen, polis ve din görevlisinin emekli aylığı ve ikramiyelerinde yüzde 22, hemşire ve yüksek öğretim mezunu olmayan din görevlisinin aylığında yüzde 25 oranında artış olacak. Yüksek enflasyon ateşinin her yeri yaktığı ortamda milyonların yasanın hemen çıkmasını beklemesi bundan kaynaklanıyor. Aslında tüm kamu çalışanlarına ek gösterge hakkı verilmeli. Ancak, siyasi irade şimdilik buna olumlu bakmıyor.

Aslında milyonlarca kişinin yıllardır beklediği EYT’lilere ilişkin yasa da hemen hayata geçirilmeli. Ne ki Erdoğan’ın bu konuda katı tutumu sürüyor.

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar