Ordu
DOLAR18.6344
EURO19.5248
ALTIN1062.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Memurun vergi isyanı…

Vergide “kümesteki hazır kaz” olarak görülen ve gelir vergisinin çoğunluğunu sırtlayan kamu çalışanları adaletsiz sisteme adeta isyan ediyor.

Aldıkları düşük maaşa karşın, pek çok ticaret sahibinden, rantiyeden daha fazla vergi ödeyen memur ve işçi mevcut haksızlığın giderilmemesinden ötürü hak kayıpları yaşıyor.

Çalışanlar ödediği vergi ile yıllardır şampiyonluk kürsüsünde yer alıyor.    

Sırtlarındaki ağır vergi yükü bulunduğunu sürekli dillendirmelerine, yakınmalarına karşın, nedense adalet bir türlü sağlanamıyor.

Gelir ve kazanç üzerinden alınan verginin yaklaşık üçte ikisi ücretliler tarafından ödeniyor. Dengesiz yapı yıllardır emekçinin aleyhine sürüyor.

Ücreti ve maaşından başka gelir kaynağı bulunmayan işçi ve memurlar diğer yükümlülerden 3-4 kat daha fazla vergi ödüyor.

Anayasada ‘’herkesten mali gücüne göre vergi alınır’’ denilmesine karşın, emekçilerden daha fazla vergi kesintisi yapılıyor.

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK)’ın vergi adaletsizliğine ilişkin hazırladığı rapor ilginç başlıklar taşıyor.

O raporda öne çıkanlar;

“Her yıl, Mart ayından başlayarak tüm kamu görevlilerini kapsayan vergi dilimi zulmü yaşanmaktadır. Yılsonuna kadar tüm kamu görevlileri, pozisyonlarına göre Mart ayından itibaren yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik vergi dilimine girmektedir. 2020 yılı için 22 bin liraya kadar yüzde 15, 22 bin- 49 bin liralık gelir için yüzde 20 oranında vergi kesintisi yapılmaktadır.

Yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik dilime giren memur büyük hak kaybına uğramaktadır.

Örneğin 1. derecedeki bir sağlık memurunun (lisans) Haziran ayı vergi dilimi kaybı 119,82 lira, pratisyen doktorun kaybı 167,58 lira, sözleşmeli öğretmenin kaybı 183,64 liradır. Bu liste önümüzdeki aylarda giderek tüm memurları kapsayacaktır. Vergi oranları sadece memurlar için değil asgari ücretliler, esnaf, serbest meslek sahipleri ve işadamları dâhil herkes için geçerlidir.

Esnaf, serbest meslek ve iş adamları iş dışındaki harcamalarını bile gider göstererek gelir düzeyini düşürmekte veya vergi kaçırmakta veya vergi aflarından yararlanmakta iken kamu çalışanının böyle olanağı yok. Memur için gelir vergisi kesintileri, doğrudan kaynağından (bordrolardan) peşin olarak kesilmektedir.

Kamu işçileri kendi adlarına ticaret yapabilip ikinci bir işte çalışırken, hatta siyasi partilere üye ve yönetici olabilirken; gelir getirici iş yapması, ikinci bir işte çalışması dolayısıyla ekonomik varlığını geliştirme hakkını devletine devretmiş, siyaset yapması ve siyasi partilere üye olması yasak olan, maaşına haciz gelmesi  halinde disiplin soruşturması geçiren, devletin asli ve sürekli görevlerini günün her saatinde ve gerektiğinde canı pahasına yerine getiren kamu görevlilerinin sesinin artık duyulması gerekiyor.

Her yıl Mart ayından başlayarak yılsonuna kadar tüm kamu görevlilerini kapsayan vergi dilimi mağduriyetine son verilmeli, vergi oranı yüzde 15’te sabitlenmeli veya vergi artış miktarı devlet tarafından karşılanmalıdır”.

BASK ve diğer memur sendikaları konfederasyonları vergide adaletsizliğin giderilmesi, kamu çalışanları adına düzenleme yapılmasını yıllardır talep ediyor. Ancak, hazır vergi kaynağı olarak görüldüklerinden istekleri karşılık bulmuyor.

Dar gelirli milyonlarca kitlenin soluklanabilesi için emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması, verginin geniş kitlelere adil şekilde yansıtılmasının sağlanması şart.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar