Ordu
DOLAR18.6403
EURO19.5062
ALTIN1070.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Meral Akşener’in gönlünde yatan aslan

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, önümüzdeki seçimde Cumhurbaşkanı adayı olmayacağını, ancak başbakan olmak istediğini açıklayarak sürpriz yaptı.

HALK TV’de katıldığı programda gönlünde yatan aslanı açıklayan Akşener, kendi adına şimdilik Cumhurbaşkanlığı adaylığına bir anlamda noktayı koydu. Tabii, 1.5 yıl  kalan Cumhurbaşkanlığı seçimi ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme yönelik tartışmalar daha çok tartışılır.

Bilindiği üzere mevcut Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde başbakanlık yok. Tüm yetkiler Cumhurbaşkanı’nda. Meral Akşener’in gönlünde yatana ulaşabilmesi, yani başbakan olabilmesi için yeniden parlamenter sisteme geçilmesi gerekiyor.

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönülmesine yönelik siyaset kulislerinde dillendirilen senaryo şöyle;  Öncelikle Cumhurbaşkanlığı seçimini muhalefet adayının kazanması şart. Seçilecek Cumhurbaşkanı oluşturulacak yeni anayasaya göre yetkilerini başbakana devredeceği sözünü önceden kamuoyuna açıklayarak güvence verecek. Seçimin ardından ivedi yeni anayasanın alt yapısına zemin hazırlayacak.

Anayasanın değiştirilmesi için Meclis’te 400 oya gereksinim var.   Onun için CHP ile İYİ Parti’nin oluşturduğu, diğer muhalefet partilerinin destekleyeceği Millet İttifakı’nın seçimde 400 milletvekilliğini kazanması gerekiyor. Tabii 400 vekilin tümünün  “evet” oyu kullanması şart. Anayasa değişikliğinin referanduma (halk oyuna) götürülebilmesi için gereken vekil sayısı ise 360.

 Bilindiği gibi AKP-MHP’nin Cumhur İttifakı parlamenter sisteme şiddetle karşı çıkarak,  mevcut sistemin sürmesinden yana.

 Mecliste veya referandum ile anayasa değiştirilirse parlamenter sisteme dönülür. Yeni Cumhurbaşkanı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i hükümeti kurmakla görevlendirir, yani başbakan olarak atar, kendisi de sembolik Cumhurbaşkanı olur. Kulislerde konuşulan bu senaryo gerçekleşirse Meral Akşener isteğine, başbakanlığa kavuşur. Elbette, büyük ortak CHP, Akşener’in başbakanlık isteğine ne denli olumlu bakar? CHP kadar diğer muhalefet partilerinin de Akşener’in isteğine yaklaşımı önemli.

Muhalefetin önceliği kuşkusuz ortak Cumhurbaşkanı adayını saptaması olacak. Akşener’in sürpriz çıkışının Kılıçdaroğlu’nun adaylığının önünü açtığını ileri sürenler var. Asıl, yüzde 15’e yaklaşan oyu ile  kilit parti konumundaki HDP’nin  tavrı rol oynayacak. 

Eğer,  muhalefet anayasayı değiştirecek sayıya ulaşamazsa seçilecek Cumhurbaşkanı, Erdoğan’ın bugün elinde bulundurduğu yetkilerle görevini sürdürür. Güçlendirilmiş parlamenter sistem özlemi başka bahara kalır. Cumhur İttifakı kazanırsa Recep Tayyip Erdoğan görevini sürdürür.

Demem o ki, daha çok konuşulur Cumhurbaşkanı adaylığı ve güçlendirilmiş parlamenter sistem.  1.5 yıl içinde köprünün altından çok sular akar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar