Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Mesele, Ne söylediği değil; kimin söylediği Meselesi…

Başlığa bakıp, hemen bırakmayın elinizde tuttuğunuz bu gazeteyi…

Cüzü, ters tutanda bir, okuyanda...

Ol nedenle ilk cümlemiz “devrik” kurgulandı.

Bunu da bilesiniz…

***

Sanatçılara hep alışılagelen bir soru yöneltilir: Ne zaman başladınız?

Şaka bu ya… Sanatçının ne dediğini beklemeden, izleyici olan ben, hemen yanıtlarım:

Kalû belâdan beri…

***

Evet, dostlar; (G)alü belâdan beri çevreciyim.

Ol nedenle, çevre adına kim konuşursa önceliğimin sıralaması bozulur.  Artık iş söylenenleri yazıya döküp; “Bakın, ben söylemiyorum; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söylüyor” derim ve önce bakanların, sonra o bakanlıkların bürokratlarının kulaklarına su kaçırırım.

***

Ey devletlüler!

Tüm yerleşim yerlerinde yatay mimari konusunda ısrar ediyorum. Aksi takdirde ortaya çıkacak sosyal maliyet, bu modelin yükleyeceği maddi bedelin çok üzerinde olacaktır.

Bir soluklanın, sonra devam ederiz...

***

“… Denizlerimizin kenarlarında, orman alanlarımız, buraları betona, toprağa çevirme gayreti içinde olanlar var. Ya şu para var ya, nelere muktedir. Bu kapitalizm nelere muktedir. Orman morman ne var ne yok kesiyor, atıyor, götürüyor.

Burada da bir dakika mola… Çünkü devamı var:

***

Cumhurbaşkanının (…) “Doğa şöyle olmuş, böyle olmuş umurunda değil.” dedikten sonrası kurduğu cümle biraz düşündürücü, olsun! Bunu da okuduktan sonra kişisel değerlendirmelerinizi yaparsınız.

Çevre ve Şehircilik bakanıma da söylüyorum. Kimsenin gözünün yaşına bakma. Yıkmaksa yıkacağız. (Bundan sonraki büyük harfler benim R.Baş) AMA DAHA ÖNCE BU MÜSADEYİ ALMIŞ, ORADA YAPACAK BİR ŞEYİMİZ YOK, HUKUKEN BİTİRMİŞLER BU İŞİ…

***

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım:

Hukuken işi bitirmişler sıralamasına, tabii satış ilanları bilbordlara asılı 20 katlı Belde konutları giriyor.  20 bin kişilik stadın yanındaki 75 dönümlük rekreasyon alanına yapılacak Durugöl konutları giriyor mu, bilemiyorum. Oraya yapılacak konutların da yatay değil dikey olacağı, Belde evlerine hangi yoldan cephe alarak su basmanından yukarısını 20 kat yapma izini verildiyse, burada olacak olan da o.

 Bu örnekleri diğer mahallelerdeki dikey mimari rezidanslar için de söyleyebiliriz. Başınız göğe erdi mi?

Haa bir de şu İmar barışı meselesi var!

Biliyorsunuz, yılbaşında süre bitecekti. Elini çabuk tutamayan o kadar çok barış evi kalmış ki…  Onlara bir altı ay daha süre tanındı.

***

Sözün özü: Lütfen, söyleme değil, eyleme bakınız!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar