Ordu
DOLAR16.3249
EURO17.4758
ALTIN973.76
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

“Meşhur Plancı Kaptan Hoca”

Çılgın Kanal Projesi dönüp dolaşıp “*Meşhur Plancı Kaptan Hoca’ya geldi.

Kaptan Hoca, Ordulu; Aziziye Mahallesi’nde oturan 5 çocuklu memur bir ailenin ilk çocuğu. 5 yaşında ilkokul, 21 yaşında Y. Mimar, 22 yaşında İller Bankası’nda, Şehir Plancısı, 23 yaşında İzmir Buca Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nde “araştırma görevlisi”, 1970-2007 arasında 37 yıl Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Hoca!

Trabzon, Ordu, İstanbul ve İzmir ilçelerinin birçoğunun İmar planlarını yaptı.

Kadir Topbaş’ın en büyük başarılarından biri diye gösterilen İstanbul Metropoliten Planlama (İMP) Dairesi Başkanlığına Kaptan Hoca getirildi. Farklı akademik nosyonları olsa da (İMP) de toplamda 500 Akademisyen sorumluluk üstlendi.

Kaptan Hoca, İMP Daire Başkanlığı’ndan 4 yıl sonunda ayrıldı. 2009 yılında Duayen Gazeteci Uğur Dündar’ın sunduğu “Arena” programının konuğu oldu. 55 dakika İstanbul’u anlattı.

Özetle söylediği: “Planlamayı artık  şehir plancıları yapmıyor, siyasiler yapıyor!”

Çılgın Kanal Projesi 2011’den sonra gündeme gelmiş olsa da, görünen köy kılavuz istemez!

Kaptan Hoca, “Arena”  programında, nelere karşı olduklarını tek tek sıraladı. Benim hatırladığım, Galataport Projesi ile Boğaz’a 3’üncü bir köprünün daha yapılmasının sonuçları üzerine söyledikleri oldu.

Kaptan Hoca, Israrla, İstanbul’un tarihi dokusunu bozacak yapılaşmalardan kaçınılmasını istiyordu. Üçüncü bir köprünün 5 milyon insanın daha Avrupa yakasına taşınması  demekti.

Örnek olarak,  Lüleburgaz Belediyesi’nin çağrılısı olarak gittiğinde bir hususun altını önemle çizmişti.

Trakya, suyu olmayan, belediyelerin dağıttıkları su (Lüleburgaz’da) 115 metre derinlikten çekilip  musluklardan akıtılıyordu.

Bu toplantı da günde 1650 ton su kullanan bir kola şirketi su olmadığı için tesisini söküp Anadolu melen havzasına taşındığı da söylendi.

***

Toparlarsak; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun hafta içinde katıldığı bir televizyon programında Kadir Topbaş’ın İstanbul Metropolitan Planlama Dairesi’ni kurarak, 500 akademisyenle bilimin ışığında bir çalışma başlatmasından övgüyle bahsetti.

Tabii bu arada Sezar’ın hakkı Sezar’a, Kaptan Hoca’yı da unutmadı. Yazının başlığı benim değil;

İstanbul Büyükşehir  Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nundur.

 

*(Prof. Dr. Hüseyin Kaptan)

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar