Ordu
DOLAR15.9621
EURO16.9176
ALTIN948.37
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

reader

MESLEKTAŞIM ERSİN ARSLAN’IN ARDINDAN…

Bildiğiniz üzere, Çarşamba günü, Kocaeli’nde avukatlık yapan 27 yaşındaki Ersin Arslan, haciz için icra memurları ile birlikte gittiği evde, borçlu kişinin silahlı saldırısı sonucunda ağır yaralanmış; kaldırıldığı hastanede ise, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Bu olay, avukatların görevleri hasebiyle katledildiği ilk olay değil; muhtemelen son da olmayacak. Ne var ki, haciz gibi oldukça gergin bir icra işleminde, avukatlara yöneltilen saldırı riskinin en aza indirilmesinin sorumluluğunun da kolluk güçleri ve devlete ait olduğu muhakkak.

Bu bağlamda, her ne kadar avukat etkinliğini azaltabileceği tartışmalarını akla getirse de; benim naçizane fikrim, hacizlerin tamamen icra dairesi memurlarınca tamamlanması; avukatın bu sürece yalnızca talep, beyan ve itirazlarla iştirak etmesinin gerektiği yönündedir. Diğer bir deyişle, avukatlar müvekkillerinin alacağı için yalnızca icra işlemlerini talep eden ve başlatan konumunda bulunmalı; haciz esnasında, borçlu ile karşı karşıya gelmesine gerek bulunmamalıdır. Tüm haciz işlemleri, devletin memurlarının sorumluluğunda ve birden fazla kolluk kuvveti eşliğinde yürütülmeli; böylelikle, borçluların muhatabı avukat değil; bizzat devlet olmalıdır. Nitekim, haciz ve diğer tüm icra işlemleri için zaten halihazırda alacaklı taraf veya avukatı tarafından icra dairelerine gereken masraf ve harç yatırılmakta; resmiyette süreç icra dairesi aracılığıyla gerçekleşmektedir. Ne var ki, iş uygulamaya geldiğinde, bilhassa hacizlerde, borçluların doğrudan avukatı muhatap aldığı tecrübe edildiğinde; mevcut sistemin riskleri bertaraf etmediği anlaşılmaktadır.

Son olarak, 80 ilin baro başkanının yaptığı ortak açıklamayı buradan paylaşmak istiyorum:

“Bizler, haklarınızın savunanları, her daim ‘hukukun üstünlüğü’ diye haykıran ancak etten kemikten oluşumuzu çoğunlukla göz ardı ettiğiniz; ne acıdır ki hep baktığımız davalarla özdeş tutup davanızın tarafıymışız gibi gördüğünüz; saldırıya uğramamıza, dövülmemize, bıçaklanmamıza, silahla vurulmamıza ve korun(a)mamıza tanık olduğunuz avukatlarız.

Savunmanın kutsallığından bahisle, uygulama ve söylemlerle meslek mensuplarımızı hedef göstermeyin dedik. Gün gelecek sizin de avukata ihtiyacınız olacak dedik. Dinletemedik… Hakarete uğradık, dövüldük, bıçaklandık, öldürüldük. Daha ne kadar öldürüleceğiz?

Gebze’de hayatını kaybeden genç meslektaşımız Avukat Ersin Arslan’a, Allah’tan rahmet, ailesine sabır ve dayanma gücü, üyesi olduğu İstanbul Barosu Başkanlığı nezdinde tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor; Gözaltına alınan saldırganın en ağır cezaya çarptırılması için yargılama aşamasında davaya müdahale talebinde bulunacağımızı bu vesileyle kamuoyuna duyuruyoruz”

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar