VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Millet Düzü

Kent kimliği üzerine söz sahibi olanlar demiyorum, diyeceği olanlar Kent Konseyi’nde bir araya gelerek Millet Düzünün geleceğini tartışıyor.

Kent Konseyi’ndeki toplantılara Mimarlar Odası’nın da müdahil olduğunu biliyoruz.  Buradan çıkacak öneriler sonuçta elini taşın altına koyacak olan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler’in önüne gelecek.

Millet Düzünün tarihi kimliğine kavuşturulması konusunda zaman zaman bu sütunlarda düşüncelerimi açıklama fırsatım oldu.

Eskilerin değimiyle bugün “kuvveden fiile” yani düşünülen projeyi gerçekleştirmek aşamasında da bir iki hatırlatmada bulunmak istiyorum.

Kapalı çarşı esnafı derneği başkanı Fehmi Ünal, Atik Ali Paşa (Orta) Cami arkasındaki vakıf arazisinden taşınma konusunda zamanın Belediye Başkanı Fikret Türkyılmaz’la çarşı esnafı adına uzun görüşmeler yaptı. Sonuçta en uygun seçenek (bir kısmı -Hükümet Caddesi boyunca-  belediye dükkânları ile çevrilmiş olan) Millet Düzü oldu.

Kent insanı –geçici konaklama da olsa- tarihi Millet Düzünü tamamen kaybetmişti.

Bugün Millet Düzünü tarihi kimliğine kazandırmak isteyenler önce, burada işyeri olan esnafın nereye taşınacakları konusunda fikir birliğine varmaları; kaş yaparken göz çıkarmamaları gerekir.

Bir diğer husus Hükümet Caddesi boyunca sıralı Belediye dükkânlarının nerde ise tamamı zaman içinde satıldı.

Millet Düzü, Millet Düzü olacaksa tek bir konuya değil, birden çok konuya kafa yormamız gerekir.

***

Mimar Talat Tercan’dan dinlemiştim.

Hocaları, SSCB’den gelen bir grup mimarı Vatan Caddesini görmeye götürür. Mimarlar uçak inecek kadar geniş caddeyi gezdikten sonra, şimdi de burada evleri yıkılanların yerleştirildikleri yeni mahallelerini görmek istediklerini söylerler!

Hoca şaşırır, gezi sırasında yanlarında olan öğrencilerine sorar:

Onlar da ellerini iki yana açarak “bilmiyoruz” der!

***

Son söz:

Belediye Başkanı Fazıl Sözer’in en başarılı hizmeti nedir diye sorarsanız:

Bucak Mahallesi’nde gecekondu önleme konutlarını yapmasıdır, derim.

 Sahilimiz -bilhassa Bahçelievler Mahallesi kumsalında-  Hazineye ait-  alanlarda bulunan gecekonduların kaldırılmış olmasıdır. Gecekondu sakinleri buradan Bucak Mahallesi’nde -kura çekimi sonucu sahip oldukları dairelerine taşınmışlardır.

Sonuçta, Ordu İli “Türkiye’nin gecekondu sorununu çözüme kavuşturan ilk il olmuştur.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar