Ordu
DOLAR19.0851
EURO20.5437
ALTIN1210.3
Zati ÜRER

Zati ÜRER

Mail: [email protected]

MİLLET  İTİMADI VE DUASI  

Milletin aklı gözünde; görmeden, yaşamadan inanmaz, güvenmez; bahane, mazeret kabul etmez. İnandı mı da kimseyi dinlemez! Atatürk, ne icraat yaptıysa nabız tuta tuta milleti adına yaptı hep. Cumhuriyetin 10.Yılında da milletimin itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadımdiyebildi. Milletinin ona duasını şöyle şiirleştirdim:  

         ATA DUASI

Coştun, inanç gözlerinde,

Koştun, gücüm millet diye

Durdun bütün sözlerinde

Gittin bahtiyarım diye                                                                                                                                                 

                  GİTTİĞİN YERDE DE MUTLU,

                  BAHTİYAR OL HEP ATATÜRK!

Dinledin halktan türküyü,

Dostluk diye, barış diye.

Gösterdin millî ülküyü,

Bilim diye, sanat diye.

                       BİLİM SANAT NURUN OLSUN

                       BAHTİYAR OL HEP ATATÜRK!

Resmini yaptı bulutlar,

Anıtkabrinin üstüne.

Yer gök hep seni alkışlar,

Lider diye, rehber diye.

                       LİDER REHBER BUL MAHŞERDE

                       BAHTİYAR OL HEP ATATÜRK!

Çağlar biter, çağlar başlar

Tarih coşar her sözünde

Okur, dinler; yarlar aşar

Yürür millet, durmam diye

                ALLAH SENDEN RAZI OLSUN,

                BAHTİYAR OL HEP ATATÜRK!                                       

Hiçbirini kötü niyetli görmem asla, liyakat-dirayet yetersizliğini dikkate arzla içlenirim ki keşke 1938’den beri devletimizi yöneten liderlerden hiç değilse biri bu millet itimadını kazanabilse, duasını hak edebilseydi! Kim tutabilirdi bizi? Darbeler vesayeti yıllarımızı, canlarımızı çaldı. Krizlerden kirizlere sürüklendik. Faili meçhul  cinayetlerin de hesabı vardı ve çözülemiyorlardı bir türlü. Şimdilerde yok bu cinayetler, olmaz da inşallah!  

Adalet ve Kalkınma erdemli hareketinin lideri, düşman bukalemunu vesayet ipini çekti, terörü de büyük uğraş ve masraflarla etkisiz kıldı. Ayrıca din-vakıf-himmet-eğitim-hizmet görüntülü bukalemun örgütler devletimizin neredeyse her yerine sızadurmuş yıllarca. Uzun süre aldatılmasına rağmen dirayet ve cesaretle planını çözünce 15 Temmuz Destanı yazmak zorunda kaldık milletçe. Durları durakları yok! Daha dün ayet adı takınmış kargaşa  yaratmaya çalışan bir vakıf provakasyonu daha yaşadık. Aydın ve siyasetçilerin de bölük pörçük çekişme halinde olması düşünülesi değil mi? Kim, nasıl sızıntı içimizde; kim neyi, niçin diyor-eyliyor seçebilene aşk olsun! Kuşku içinde millet; Reis lakabıyla 20 yıl iktidar verdiğine, bugün Bay Kriz muhalefet seslenişi yürekleri dağlıyor adeta.

Yatırımlar, terör, savunma harcamaları ve salgının da tetiklediği büyük ekonomik sarsıntı, artık mazeret kabul edilemeyecek noktaya geldi. Bir zamanlar ortak akılla ve binlerce aday adayıyla seçim sahalarında propaganda yapılabilecek günler çok gerilere düştü, en güvenilen yol arkadaşları çevresinde bütünleştikleri eski liderlerini suçluyorlar sürekli. O da baştan beri faize karşı olduğunu ama eski ekiplerince yanıltıldığını, dünyanın dikkatle izlediği yeni bir ekonomik model getirdiğini vurgulayaduruyor ve sabır öneriyor. Lakin bütünleştirici olamıyor. CB.Hümümet Sistemi her kesimden oy alacak, millî birliği sağlayacak hayali vardı ya gerçek olamadı. Ne acı!

Sağlıklı beslenemiyoruz feryatlarını kesecek adaletli gelir dağılımıya ilgili tek proje yok. İstanbul ve çevresinde muhtarlar boşanmalar, şiddet aile yapımızı bozaduruyor diyor. Eşini 23 yerinden bıçaklayan katile adalet hak ettiği cezayı vermedi diye Cumhurbaşkanı bile tv.ekranlarından yakınır oldu. 6 km. hız aşımı cezası kestiği vatan evladına hastaneye yetişme derdini yanınca polis, mahkemeye git diyor. Acilden aldığı reçeteyle gittiği hakim de senin hastan kırmızı alanda tedavi görmemiş diye cezaya bir de evrak masrafı yüklüyor. Adı adaletle başlayan partinin Adalet Bakanlığı kanun yararına bozma dilekçesini Yargıtaya göndermiyor. Acile hız yapan nereden bilecekti kırmızı alan hastası olmadığını diye sordurmuyor hakimine! Belki de daha önemli davalarda benzer bir idraksizlikle dert açar bu hakim. Uyarıcı eğitim sistemim yok Yargıtay bozmasından başka, göndereyim de bozulursa onu uyarayım demiyor. Vatan evladı arıyor Bakanlığı bu uyarı için ama nafile, cevap veren yok! Çok yoğunuz gerekçesiyle ulaşılmazlık zırhı içine girmişler. Sen istediğin kadar sızlanadur; duyan yok, acıyan yok!

Asgarî ücret arttı ama emekli aylığı onun altında kaldı. Adalet mi bu diyen tek yetki sahibi yok! Milletini borca sokan büyük kalkınma yatırımları var da adalet yok! Hayat şartları kötüleşen çok ama bu derdi hisseden yok! Altta kalanın canı çıksın isteniyor hasediniortadan kaldıracak yüksek gelirlerimizden vaz geçiyoruz ekonomi düzelene kadar sosyal denge bozulmasın diyen vicdan sahibi tek oligark yok! Kimseye milletin itimadı yok!

İletişim araçlarıyla sunumlar yapan adaylar arasından yasal STK genel kurullarının oyuyla seçilmeli siyasetçiler.  Halka dayalı siyaset yolunu açmaktan başka çare yok! Milletin itimat ve duasına layık lider böyle çıkar ancak!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar