Ordu
DOLAR13.4467
EURO15.2804
ALTIN768.31
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Millet yaparsa iyi yapar

Kimseye, satır aralarında mesaj göndermiyorum. Aha, dobra dobra söylüyorum kim yaparsa iyi yapar.

Londra’ya kadar her yolu düşen, önce “Duyunu Umumiye” pardon, kredi baronlarını arar.  Kredi baronları sadece para vermez; parası olanların, parasını nerelere yatıracaklarını da söylerler. Bir nevi yatırım danışmanlığı hizmeti verirler.

Hatırlarım, Dünya Petrol krizi (1970,1973,1974,1978) bazı ülkeleri zora sokarken,  bazılarını da zengin etti. Zengin olan Arap Şeyhleri paralarını nerede değerlendireceklerini Londra merkezli kredi baronlarına sordular.

Şeyhlere dendi ki;

Paranızı gelişmekte olan ülkelerde değil; gelişmiş ülkelerde değerlendirin. Garantili yatırım.

(Kıssadan hisse)

Biz Londra’da değil, yurt içindeki kaynaklara yönelmeliyiz.

“Bana kalkıp kimse satacak devlet yatırımı kaldı mı diye hava atmasın!”

İnanıyorum ki, OHAL kalksın, KHK’lar bitsin! TBMM tekrar devreye girsin… Üç erk “Yasama, Yürütme, Yargı” bağımsızlığı sağlansın… Demokratik parlamenter sistem içinde Millet yaparsa iyi yapar!

***

Ayrıntıya takılanlar için genel bir algı vardır.

 “Ağaca bakmaktan, ormanı göremezler” denir. 

 Bu “ayrıntı” farklı bir ayrıntı.  Sadece ağacı değil, ormanı da gören bir ayrıntı.

***

Biliyorsunuz: Akkuyu Nükleer Enerji Santrali cebimizden bir kuruş çıkmadan yapacaklar. İleride santral işlevini yitirdiği zaman, nükleer atıkları biz depolayacağız. Bunun için 25 yılda 100 milyar dolar biriktirmemiz lazım. Biriktiririz. Bu konuda sıkıntı olmaz… Yalnız, Rusya yapacağı santralden, bize satacağı enerjinin kilovat saatine 12 dolar 35 cent istiyor. Enerjiye ihtiyacımız var. O dolarları da çaresiz vereceğiz.           

İşte burada, çare tükenince “ayrıntı” devreye giriyor.

CHP parti rozetini çıkarıp, yakasına ay/yıldızlı bayrağımızın rozetini takan “seçilirse 81 milyonun tamamının cumhurbaşkanı olacağını” söyleyen Muharrem İnce; katıldığı bir programda, daha sonra meydanlarda  “NANO teknolojisi önceliğimiz olacak” dedi. Bunu bir tarafa yazın.

Muharrem İnce: “Enerjide dışa bağımlılığı azaltacağız” da dedi. 

Nasıl mı?

Yenilenebilir enerji (güneş/rüzgar) önceliğimiz olacak. Kilovat saati nükleer enerji anlaşmasındaki gibi (12 dolar 35 cent) değil 2 dolar 50 centten sisteme aktarılacak.  Hem ucuz hem de milli…

***

Muharrem İnce;

“Araç kaportası yapmayı bırakacağız. O arabanın motorunu, robotunun beynini yapacağız… MARKA olacağız!

Muharrem İnce, “Tencere dibin kara, senin ki benimkinden kara” gibi tartışmaların ülkeye huzur getirmediğini, “Televizyonlara çıkalım. 5 yıl ne yapacağımızı, bir bir halkımıza anlatalım” dedi ama şu saate kadar bu çağrıya kulak veren olmadı.

Demek ki; herkes kendi pavlisine(*) ağlayacak!

***

(*) Küçük tekne/kayık

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar