Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

MİLLİ MUTLULUK BAKANLIĞI

Milli Eğitim, Milli Savunma, Milli Piyango var ama, henüz “Milli Mutluluk Bakanlığı” yok.

“Bakanlığını kurmakla mutluluk olur mu?” diye soracaksınız. Kültür Bakanlığı var pekala kültürümüz çok mu yüksek? Çevre Bakanlığı var fakat şehirlerin ortasında çöp, moloz yığınları yok mu? Milli Eğitim Bakanlığı var ama eğitim yaz-boz tahtasından farksız değil mi? Milli Mutluluk Bakanlığı niçin olmasın? Tee Venezuela'da bile var. Sosyalist Devlet Başkanı, bakmış ki sosyalizm halkı mutlu etmiyor, 2013 yılında mutluluk bakanlığını kurmuş. Ekvator ülkesinde de benzer bir bakanlık var. ''Ne para, ne güç hayatın gerçek amacı mutluluk olmalı'' deyip anayasaya yeni bir madde eklemişler. ''Vatandaşların mutluluğunun, daha iyi bir hayat yaşamasının sağlanması, devletin görevleri arasında...”

    

     Dünya Mutluluk Raporu’na göre altı unsur mutluluk üzerinde doğrudan etkiye sahipmiş. Neymiş bunlar; sosyal destek, hür seçim, yardımseverlik, devlette yolsuzluğun olmaması, kişi başına düşen gelir ve sağlıklı yaşam beklentisi. Bunların hangisi Türkiye'de var herkes kendine sorsun! Türkiye Cumhuriyeti anayasasının beşinci maddesi “kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu temin etme” Devletin temel görevi olarak belirlemiştir. Dolayısıyla tüm Devlet kurumlarının gayesi vatandaşın mutluluğunu sağlamaktır.

     Rakamlara göre, Türkiye'nin beşinci depresyon şehri Ordu... 'Hayatı çevrimdışı' yaşayanların ilk tercihi anti depresyon ilaçları şeker, çikolata gibi çantaların vazgeçilmezi oldu. Mutsuzluğa bir kere girince kapı üstümüze mi kapandı ne oldu? Kent hayatı salıncaktaki sevinç gibi bir gidiyor, bir geliyor... An gelir, her şeyi içine atıyorsun da, kendini atacak yer bulamıyorsun! Memlekette bir şeyi kafasına takmıyor görünenler artık rolünü iyi oynayamıyor! Duşta şarkı söylerken bile, bir yerden Pitbull çıkıp şarkıya eşlik edecek diye ödümüz patlıyor! Yürüyenden koşana, zıplayandan öylece durana kadar herkes mutsuz. Bir saatlik diziyi seyretmek için iki saat özet izleyen milletin yaşam kalitesi çamaşırlıkta yer kalmamışta kenarlara sıkıştırılmış gibi! Ezik, kırışık!

     Durumu fazla izaha gerek yok, Türk insanı (u)mutsuz. Vatandaşın vücudunun yüzde yetmişi su falan değil; bildiğin sıkıntı. O bakımdan insanların sürekli bir denge içinde kalabilmesi için temel sağlık hizmetleri içinde ruh sağlığına yönelik hizmetlerin artırılması gerekmektedir. Ve şunu kesin olarak anladım ki; mutluluk 'tatile' çıkmış ve bir daha da geri dönmüyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar