Ordu
DOLAR18.6415
EURO19.5107
ALTIN1062.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Milyonların gözü bu yasada...

Memur ile memur emeklisi 3600 ek gösterge düzenlemesinin yeni yasama döneminde yaşama geçirilmesini umutla bekliyor.

Dar gelirli kitleyi umutlandıran ve beklentiye sokan etken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamaları oldu. Bakan Bilgin yılların sorununun çözüleceğine ilişkin açıklamayı kamu çalışanlarının 2022- 2023 yıllarını kapsayan 6. dönem toplu sözleşme görüşmeleri sırasında gündeme taşımıştı.

Bakan Bilgin’in açıklamaları, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve polisten oluşan 1.8 milyonluk kitleyi oldukça heyecanlandırdı. Nasıl heyecanlandırmasın ki? Ek gösterge yasasının çıkarılmasıyla memur maaşı, emekli ikramiyesi ve emekli maaşı ortalama yüzde 20 oranında artacak. Emekli dul ve yetimleri de bu haktan yararlanacak ve geçmişte emekli olan, bundan sonra emekli olacak memurun da maaşı göreceli artacak. Gösterge artışı emekli ikramiyelerine 17 bin ile 27 bin lira arasında zam olarak yansıyacak.

Tabii bu artışlar siyasi iradenin sözünü tutması halinde gerçekleşecek. Çünkü yüz binlerce kamu çalışanı ile emekliye siyasi irade tarafından 2018 yılı Haziran ayında gerçekleştirilen seçim öncesi  de söz verilmiş olmasına karşın yasa çıkarılmamış,  burukluk yaşanmıştı. O nedenle yasa hayata geçirilmeden çok da umutlanmak istemiyor. Öyle ya, verilen söz yine tutulmazsa…

3600 ek gösterge konusu, 2018 ve 2019 yıllarında gündeme taşındı, hatta görüşmeler yürütüldü, ancak sonuç alınamadı. Dediğim gibi 2018 seçimi öncesi bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sorununun çözüleceğini seçim meydanlarında duyurmuştu.  Lakin, umutlar gerçekleşmemişti. Bakalım bu kez dar gelirliyi bir ölçüde soluklandıracak yasa hayata geçirilecek mi? 2023 seçim yılı. Siyasi irade memura hoş görünmek için bu kez yasayı ötelemez belki.

Bakan Bilgin, sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısında yaptığı açıklamada ek göstergenin yanı sıra kamuda sözleşmeli statüde çalışan  500 bini aşkın memurun  kadroya alınmasına olumlu baktıklarını ifade etti. 3600 ek göstergenin yanı sıra sözleşmeli personelin kadro sorunu kamu çalışanlarının yıllardır çözüm beklediği bir diğer konu.

KPSS ile atanan, kadrolu memur ile aynı işi yapan süresiz sözleşmeli memurlar, maaş, atanma hakkı, görevde yükselme gibi konularda oldukça sorun yaşıyorlar. Yıllardır kadro taleplerini dile getiriyorlar, ancak bugüne dek olumlu yanıt alamadılar. Aynı masada çalışan memur bir takım haklara sahip iken yanı başında sözleşmeli olarak emek harcayan personelin bu haklardan yoksun olması işyerinde ayrımcılık yarattığı gibi, verimi de düşüreceği aşikar. Eşitliğe aykırı bu durumun giderilmesi şart.  

En son Haziran 2013’ de kadroya alınan 4B sözleşmeli memurlara ilişkin Bakan Bilgin’in açıklamalarıyla ilk kez siyasi irade tarafından olumlu bir yaklaşım sergilendi. Bakalım bu kez 3600 gibi sözleşmeli personelin kadro sorunu da giderilecek mi?

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar