Ordu
DOLAR18.6415
EURO19.5107
ALTIN1062.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Milyonların gözü enflasyonda…

Milyonlarca emekli, dul ve yetim ile memur bugün açıklanacak haziran ayına ilişkin enflasyonu merakla bekliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından duyurulacak enflasyon oranı ile 13 milyon emekli, dul ve yetim aylığına yılın ikinci yarısında yapılacak zam da belli olacak. İlk beş ayda enflasyon yüzde 4.57 olarak gerçekleşti. Salgın dönemindeki fiyat artışlarından ötürü haziran enflasyonunun yüzde 1’in üzerinde çıkması bekleniyor. Ancak, ısrarla yüzde 1’in altında bir rakam olabileceği de dillendiriliyor. İğneden ipliğe her şeye her gün zam geldiği ortamda yüzde 1’in altında enflasyon çıkabileceğini savunanlar sanırım mahalle pazarında, bakkalda veya markette alış veriş yapmıyor. Bu kadar mı yüksek fiyatlardan, pahalılıktan uzaklar? Anlamak olası değil.

Her iki olasılık dikkate alındığında emekli, dul ve yetim aylığına yılın ikinci yarısında yüzde 5 ile 6 arasında zam yapılması kuvvetle muhtemel. En düşük aylığın 1500 lira olduğu günümüzde artan hayat pahalılığı karşısında az miktardaki artışlar yetersiz kalıyor. TÜİK’in açıkladığı tartışmalı, çarşı pazar fiyatları ile örtüşmeyen enflasyon oranları sürekli dar ve sabit gelirlinin aleyhine oluyor, satın alma güçlerini geriletiyor.

Yılbaşında maaşlarına yüzde 4 oranında zam yapılan memur, sözleşmeli ve geçici personel ile memur emeklilerine ödenecek enflasyon farkı da bugün netleşecek. Eğer enflasyon eksi çıkmazsa 0.57’lik fark şimdiden ceplerinde. Ancak daha fazla enflasyon farkı almaları bekleniyor.  Kamu çalışanları ve emeklilerine Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nca geçen ağustosta bağıtlanan toplu iş sözleşmesi uyarınca 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere yüzde 4 zam daha verilecek. Yani, memur ile emekli memura temmuzda hem yüzde 4 zam hem de enflasyon farkı ödenecek.

Mart ayından itibaren yüzde 15’lik dilimden yüzde 20’lik dilime giren ve maaşlarından 100-200 lira arasında daha fazla vergi kesintisi yapılan kamu çalışanlarına yapılacak yüzde 5 veya 6 oranındaki zam kayıplarını ne kadar karşılar?  6 aylık enflasyona endeksli maaş artışlarının milyonlarca kitlenin derdine çare olamadığı yıllardır görülüyor.

Emekli, eline daha fazla para geçebilmesi, pahalılığa yenik düşmemesi için aylıklara 6 aylık enflasyon yerine seyyanen zam yapılmasını, en düşük aylığın yürürlükteki net asgari ücrete eşitlenmesini, bayram ikramiyelerinin bin 500 liraya çıkarılmasını, sağlık hizmetinden yapılan kesintilere son verilmesini, ek ödeme tutarının maaşların yüzde 8-9’una yükseltilmesini ve en önemlisi 2000 sonrası işçi ve esnaf emeklilerini kapsayacak intibak yasasının hayata geçirilmesini ısrarla talep ediyor.

Vergi kesintilerinden yakınan kamu çalışanları da vergide adalet sağlanarak ”herkesin kazancı oranında vergi ödemesini” istiyor. Toplu iş sözleşmesi masasında yaptırım gücü olmayan yetkili, hükümete yakın memur sendikaları verilenle yetiniyor. Sonuçta, siyasi iradenin uygun gördüğü artışlar maaşlara yansıtılıyor. Verilen zam ile gerçek enflasyon farklı olunca yitiren hep emeği ile geçinenler oluyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar